AplikaceAplikace
Nastavení

Toto je starší verze dokumentu!


Menu: Filtr

Filtrování výsledku hledání (konkordance) slouží k zpřesnění původně položeného dotazu dodatečnou podmínkou. Obecně je možné říct, že jakýkoli filtr je možné nahradit složitějším CQL dotazem, nicméně v některých typech výzkumu je lepší postupovat od obecnějšího zadání postupným specifikováním výsledku, kterého chceme dosáhnout. Výhodou takové cesty je možnost průběžné kontroly toho, jaké výsledky se v konkordanci objevují.

Formulář filtrování

V rozhraní KonText máte na výběr ze dvou typů filtrování:

  1. P-filtr (pozitivní filtr)
  2. N-filtr (negativní filtr)

Zatímco pozitivní filtr slouží k výběru podmnožiny konkordancí z výchozího seznamu, negativní filtr umožňuje některé nehodící se konkordance ze seznamu vyřadit. V případě P-filtru tak uživatel specifikuje podmínku, jejíž splnění podmiňuje ponechání řádku v konkordančním seznamu. N-filtr na základě uživatelovy specifikace identifikuje ty konkordance, které je třeba z výsledku vyřadit (to, co odpovídá podmínce, je vyloučeno).

V rámci formuláře pro filtrování je třeba nejprve upřesnit typ filtru (pozitivní/negativní). Další nastavení specifikují podmínku (ta je ve své podstatě dalším dotazem aplikovaným na výsledky původního hledání): rozsah kontextu, v němž se filtrovaný jev bude hledat, typ dotazu, který bude pro hledání užit, a zadání filtrovacího dotazu samotné.

Konkordance lemmatu klidný po použití pozitivního filtru hledajícího bezprostředně sousedící lemma a.

Volba Vybraný token (s hodnotami první, poslední) má smysl pouze při pozitivním filtrování. Specifikuje, které z kontextových slov má být označeno jako kookurence ke KWICu v případě, že se v jeho okolí nachází takových slov víc. Představme si, že při hledání lemmatu klidný najdeme i větu:

Stal se nervózním a neklidným a jeho oči těkaly.

Budeme-li chtít vyfiltrovat pouze ty konkordance, kde se v bezprostředním okolí lemmatu klidný objevuje spojka a, budeme mít v tomto případě dvě možnosti: buď jako kookurenci označíme předcházející spojku, nebo spojku následující za KWICem. Pokud v nastavení filtru zvolíme první vybraný token, bude označen v hledaném kontextovém rozsahu ten nejvíce nalevo, v případě volby poslední bude označen ten nejvíce napravo.

Vyhodnocení filtru automaticky přesměruje uživatele na stránku s aktualizovanou konkordancí. V případě negativního filtru jsou specifikované případy z konkordance vymazány (sníží se také počet konkordančních řádků). V případě filtru pozitivního jsou ve výsledné konkordanci pouze vyhovující řádky, celková frekvence je rovněž adekvátně snížena, kookurence v kontextu (jsou-li nějaké) jsou vyznačeny červenou barvou.