Toto je starší verze dokumentu!
Manuál rozhraní KonText
Rozhraní KonText je webová aplikace, která slouží k přístupu ke korpusům ČNK a práci s nimi. Tato manuálová stránka popisuje detailně všechny funkce rozhraní KonText a je organizována podle jednotlivých položek menu. Využití rozhraní v lingvistickém výzkumu spolu s návodnými příklady nabízí základní kurz.
Rozhraní KonText je open-source aplikace vyvíjená v rámci ÚČNK FF UK pod licencí GPL 2 jako graficky upravená a rozšířená verze původní aplikace NoSketchEngine. Přehled verzí najdete na specializované stránce nebo přímo v repozitáři GitHub.
Struktura hlavního menu
První dvě položky hlavního menu provádějí akce, které se nevztahují ke konkrétnímu zvolenému korpusu nebo vyhledané konkordanci, ale umožňují zadávat dotazy, organizovat korpusy a vytvářet subkorpusy. Zbylé položky menu (s výjimkou nápovědy) jsou kontextově založené – pracují s vybraným korpusem či dodatečně upravují nebo vyhodnocují položený dotaz.
Menu
|
|
Vedle dokumentace prezentované v tomto oddílu lze k seznámení s rozhraním KonText využít i
- základní tutoriál v 7 lekcích
- bonusovou lekci o hledání v paralelním korpusu
- bonusovou lekci o hledání v mluvených korpusech
- bonusovou lekci o hledání v diachronním korpusu
Jak citovat KonText
Tomáš Machálek (2014): KonText – rozhraní pro vyhledávání v korpusech. FF UK, Praha. Dostupný z WWW: <http://kontext.korpus.cz/>.
Tomáš Machálek (2020): KonText: Advanced and Flexible Corpus Query Interface. In: Proceedings of LREC 2020, s. 7005–7010.
Další aplikace
Kromě KonTextu jsou uživatelům na portálu www.korpus.cz k dispozici i další nástroje.
Případné potíže a nejasnosti v používání nástrojů ČNK je také možné kdykoli konzultovat v online foru Poradna ČNK (registrace nutná).