Toto je starší verze dokumentu!
Obsah
Mapka: mapová aplikace pro korpusy mluvené češtiny
Základem aplikace Mapka je interaktivní mapa sloužící jako doplněk ke korpusům mluvené češtiny ORAL, ORTOFON a DIALEKT. Zpřístupňuje řadu informací souvisejících s mluvenou češtinou a nářečími českého jazyka. Na mapě si lze například zobrazit nářeční územní členění, popisy typických rysů nářečních oblastí, sítě lokalit vztahující se ke korpusům ORAL, ORTOFON a DIALEKT a ukázky autentických mluvených projevů vybrané z těchto korpusů.
Mapka je webová aplikace dostupná bez registrace na adrese: https://korpus.cz/mapka/
Územní členění
V Mapce si lze znázornit několik typů územního členění. Základní je členění území českého jazyka na nářeční oblasti, lze zvolit i podrobnější dělení na nářeční podskupiny, úseky, typy. V rámci historického členění si lze zobrazit moravskou a slezskou zemskou hranici či německé jazykové ostrovy v ČR. Vedle toho je k dispozici i administrativní členění ČR na okresy nebo kraje.
Lokality
Dále si lze na podkladové mapě zobrazit sítě obcí, které jsou v určitém vztahu ke korpusu DIALEKT. Jde např. o obce, ve kterých probíhalo nahrávání nářečních projevů začleněných do současné verze korpusu DIALEKT, případně celkový sběr projevů pro tento korpus. Jednou z dalších možností je i zobrazení sítě výzkumných lokalit Českého jazykového atlasu.
Přehledy nářečních rysů
Do mapy jsou zařazeny přehledy charakteristických nářečních rysů příslušící 3 regionům (Čechy, Morava a Slezsko) a 8 základním nářečním oblastem a popisy jazykové situace ve 2 oblastech pohraničí. Zaměřili jsme se zejména na rysy hláskoslovné a tvaroslovné. Příklady nářečních jevů byly vybírány především z aktuální verze korpusu DIALEKT, doplňkově i z přepisů, které budou zveřejněny v další verzi korpusu.
Ukázky projevů nářečních mluvčích
Ke každé nářeční oblasti jsou připojeny 2 ukázky autentických projevů nářečních mluvčích z korpusu DIALEKT, ke kterým je připojen i zvukový záznam. Ukázky byly zvoleny tak, aby demonstrovaly typické nářeční rysy daných nářečních oblastí. Pro každou oblast byla vybrána jedna ukázka ze staré časové vrstvy sběru (od 50. let do 80. let 20. stol.) a jedna z nové časové vrstvy sběru (od 90. let 20. stol. do současnosti). Postupně budeme přidávat ukázky nářečních projevů i k dalším významným nářečním úsekům a typům náležícím k příslušným nářečním oblastem.
Vyhledávání a tvorba vlastní mapy
Do aplikace je začleněna možnost vyhledávat obce v rámci ČR a zařadit je do systému nářečního územního členění. Vyhledané body lze následně v mapě zakreslit a vytvořit tak vlastní mapu. Každou mapu a vrstvu se zakreslenými body si můžeme stáhnout, uložit a vytisknout.
Jak citovat aplikaci Mapka
Goláňová, H. – Waclawičová, M. – Pejcha, J. (2021): Mapka: Mapová aplikace pro korpusy mluvené češtiny. Verze 1.1. ÚČNK FF UK, Praha. Dostupný z WWW: <http://korpus.cz/mapka/>.