AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
manualy:kontext:konkordance [2023/09/11 17:17] – [Promíchat] jankrivanmanualy:kontext:konkordance [2024/11/05 11:49] (aktuální) – [Promíchat] michalskrabal
Řádek 16: Řádek 16:
 \\ \\
 \\ \\
-Text odkazu v položce **Dotaz** vždy zjednodušeně zobrazuje uživatelem zadaný dotaz, za ním je v závorce uveden počet výskytů. Dotaz lze pomocí odkazu zobrazit i editovat, tj. změnit jeho parametry přímo nad vyhledanou konkordancí (bez nutnosti iniciovat nový dotaz). Tuto funkci oceníte zejména v případě, že chcete původní dotaz zpřesnit či doladit. Při editaci dotazu se zároveň musíte rozhodnout, zda se mají vykonat i následující operace nad konkordancí. Jejich součástí je i užitečná operace promíchání (lze ji jednorázově spustit z menu **Konkordance → Promíchání** nebo nastavit jako základní v menu **Zobrazení → Obecné volby zobrazení**, podrobněji viz oddíl níže), proto je obvykle vhodné ponechat volbu **Automaticky provést i následující operace** zaškrtnutou.+Text odkazu v položce **Dotaz** vždy zjednodušeně zobrazuje uživatelem zadaný dotaz, za ním je v závorce uveden počet výskytů. Dotaz lze pomocí odkazu zobrazit i editovat, tj. změnit jeho parametry přímo nad vyhledanou konkordancí (bez nutnosti iniciovat nový dotaz). Tuto funkci oceníte zejména v případě, že chcete původní dotaz zpřesnit či doladit. Při editaci dotazu se zároveň musíte rozhodnout, zda se mají vykonat i následující operace nad konkordancí. Jejich součástí je i užitečná operace promíchání (lze ji nastavit přímo ve vyhledávácím formuláři, případně spustit posléze z menu **Konkordance → Promíchání**), proto je obvykle vhodné ponechat volbu **Automaticky provést i následující operace** zaškrtnutou.
  
 Následující položky na řádku pak zastupují jednotlivé kroky v posloupnosti úprav, které mění podobu a rozsah konkordance. S nimi je možné pracovat analogicky jako s úvodním dotazem. Následující položky na řádku pak zastupují jednotlivé kroky v posloupnosti úprav, které mění podobu a rozsah konkordance. S nimi je možné pracovat analogicky jako s úvodním dotazem.
Řádek 108: Řádek 108:
 Volbu **Promíchat konkordanční řádky** doporučujeme mít stále zapnutou, což zajistí, že každá konkordance před tím, než je zobrazena, bude nejprve výše popsaným způsobem znáhodněna. (Po prvním přepnutí zůstane volba aktivovaná i pro následující dotazy.) Takovýto postup funguje jako účinná prevence před vytvářením nekorektních závěrů na základě studia vzorku výsledků pocházejících z nereprezentativní sady textů. Volbu **Promíchat konkordanční řádky** doporučujeme mít stále zapnutou, což zajistí, že každá konkordance před tím, než je zobrazena, bude nejprve výše popsaným způsobem znáhodněna. (Po prvním přepnutí zůstane volba aktivovaná i pro následující dotazy.) Takovýto postup funguje jako účinná prevence před vytvářením nekorektních závěrů na základě studia vzorku výsledků pocházejících z nereprezentativní sady textů.
  
-Poznámka: Volbu je doporučeno vypínat pouze přechodně v případech, kdy lze očekávat rozsáhlou výslednou konkordanci, typicky při hledání frekventovaného jevu v korpusu o velikosti řádově miliardy tokenů. Zvláště u těchto rozsáhlejších výsledků je třeba počítat s tím, že zapnuté promíchání řádků může významně prodloužit dobu čekání na zobrazení konkordance.+<wrap lo>Poznámka: Volbu je doporučeno vypínat pouze přechodně v případech, kdy lze očekávat rozsáhlou výslednou konkordanci, typicky při hledání frekventovaného jevu v korpusu o velikosti řádově miliardy tokenů. Zvláště u těchto rozsáhlejších výsledků je třeba počítat s tím, že zapnuté promíchání řádků může významně prodloužit dobu čekání na zobrazení konkordance.</wrap>
  
 Pokud máme konkordanční řádky již jednou promíchané, volba **Konkordance → Promíchat** provede jejich další náhodné přeuspořádání. Pro každou konkordanci existuje jednoznačný algoritmus promíchávání, který způsobí, že výsledky po prvním, druhém, třetím... //n//-tém promíchání se při opakovaných pokusech na stejném dotazu shodují. To zaručuje opakovatelnost experimentů na korpusech i při použití promíchané konkordance. Pokud máme konkordanční řádky již jednou promíchané, volba **Konkordance → Promíchat** provede jejich další náhodné přeuspořádání. Pro každou konkordanci existuje jednoznačný algoritmus promíchávání, který způsobí, že výsledky po prvním, druhém, třetím... //n//-tém promíchání se při opakovaných pokusech na stejném dotazu shodují. To zaručuje opakovatelnost experimentů na korpusech i při použití promíchané konkordance.