AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cnk:schola_vyhledavani_a_subkorpusy [2017/04/07 10:48] – [Tvorba dotazu] michalskrabalcnk:schola_vyhledavani_a_subkorpusy [2021/01/07 12:52] (aktuální) michalskrabal
Řádek 5: Řádek 5:
 ===== Vytváření subkorpusů (pro přihlášené uživatele) ===== ===== Vytváření subkorpusů (pro přihlášené uživatele) =====
  
-Jazykový materiál v korpusu SCHOLA2010 lze omezit podle toho, jaký cíl má naše vyhledávání. Uživatel si může podle různých kritérií (i podle jejich kombinací) vytvořit subkorpus, se kterým bude dále pracovat (subkorpus může zůstat uživateli po přihlášení nastaven v seznamu ostatních korpusů nebo subkorpusů). Podrobnosti o subkorpusech a jejich tvorbě lze nalézt v [[manualy:kontext:subkorpus|Manuálu]] k rozhraní KonText nebo v [[kurz:subkorpusy|7.lekci]] kurzu práce s ČNK.+Jazykový materiál v korpusu SCHOLA2010 lze omezit podle toho, jaký cíl má naše vyhledávání. Uživatel si může podle různých kritérií (i podle jejich kombinací) vytvořit subkorpus, se kterým bude dále pracovat (subkorpus může zůstat uživateli po přihlášení nastaven v seznamu ostatních korpusů nebo subkorpusů). Podrobnosti o subkorpusech a jejich tvorbě lze nalézt v [[manualy:kontext:subkorpus|manuálu]] k rozhraní KonText nebo v [[kurz:subkorpusy|7. lekci]] kurzu práce s ČNK.
  
 ==== Přístup do korpusu přes rozhraní KonText ==== ==== Přístup do korpusu přes rozhraní KonText ====
  
-Chceme-li vyhledávat v korpusu SCHOLA2010 pomocí [[https://www.korpus.cz/kontext|KonTextu]], zvolíme v synchronních mluvených korpusech Specializované a korpus SCHOLA2010. Dole klikneme na položku **Vybrat texty** a objeví se nám zaškrtávací pole s tabulkami (nabídka je vytvořena podle [[cnk:sociolingvisticke_znacky_a_charakteristiky_v_korpusu_schola2010|Sociolingvistických a didaktických značek v korpusu SCHOLA2010]]). Jejich výběrem si můžeme dotaz omezit a vyhledat potřebné údaje. Jestliže si chceme vytvořit svůj subkorpus trvalého charakteru, postupujeme následujícím způsobem:+Chceme-li vyhledávat v korpusu SCHOLA2010 pomocí [[https://www.korpus.cz/kontext|KonTextu]], zvolíme v synchronních mluvených korpusech Specializované a korpus SCHOLA2010. Dole klikneme na položku **Omezit hledání** a objeví se nám zaškrtávací pole s tabulkami (nabídka je vytvořena podle [[cnk:sociolingvisticke_znacky_a_charakteristiky_v_korpusu_schola2010|Sociolingvistických a didaktických značek v korpusu SCHOLA2010]]). Jejich výběrem si můžeme dotaz omezit a vyhledat potřebné údaje. Jestliže si chceme vytvořit svůj subkorpus trvalého charakteru, postupujeme následujícím způsobem:
  
 Př.: **subkorpus -- žáci** (mluvčí – všichni žáci z korpusu SCHOLA2010) Př.: **subkorpus -- žáci** (mluvčí – všichni žáci z korpusu SCHOLA2010)
  
-Do okénka **Dotaz** zadáme příslušný dotaz, kterým chceme v korpusu vyhledat potřebné údaje, a odentrujeme. Tak získáme výsledek dotazu z celého korpusu. Subkorpus si vytvoříme pomocí volby **Subkorpusy → Vytvořit nový subkorpus** v nabídce nahoře, v nové kartě v příslušném okénku vyplníme jméno subkorpusu, např. //žáci//+Do dotazovacího řádku zadáme příslušný dotaz, kterým chceme v korpusu vyhledat potřebné údaje, a odentrujeme. Tak získáme výsledek dotazu z celého korpusu. Subkorpus si vytvoříme pomocí volby **Subkorpusy → Vytvořit nový subkorpus** v nabídce nahoře, v nové kartě v příslušném okénku vyplníme jméno subkorpusu, např. //žáci//
  
-V nabídnuté tabulce vybereme sociolingvistickou značku //sp.osoba// a zaškrtneme **žák**, potom dole pod tabulkami zvolíme **Vytvořit subkorpus**. Objeví se nám karta s přehledem vytvořených subkorpusů. Zpět k dotazu se vrátíme tak, že v nabídce nahoře klikneme na **Dotaz → Nový dotaz**. Vpravo od volby Korpus je nabídka //Celý korpus// spolu s názvy vytvořených subkorpusů: zvolíme subkorpus //žáci// a zadáme do okénka **Dotaz → Nový dotaz**, kterým chceme vyhledat potřebné údaje v příslušném subkorpusu.+V nabídnuté tabulce vybereme sociolingvistickou značku //sp.osoba// a zaškrtneme **žák**, potom dole pod tabulkami zvolíme **Vytvořit subkorpus**. Objeví se nám karta s přehledem vytvořených subkorpusů. Zpět k dotazu se vrátíme tak, že v nabídce nahoře klikneme na **Dotaz → Nový dotaz**. Vpravo od volby Korpus je nabídka //Celý korpus// spolu s názvy vytvořených subkorpusů: zvolíme subkorpus //žáci// a zadáme do dotazovacího řádku příslušný dotaz, kterým chceme vyhledat potřebné údaje v příslušném subkorpusu.
  
 Př.: **subkorpus -- Čechy** (všechny sondy z regionu Čechy) Př.: **subkorpus -- Čechy** (všechny sondy z regionu Čechy)
  
-Postupujeme stejným způsobem jako v předchozím případě. V nabídce sociolingvistických údajů zaškrtneme u značky doc.region položku **Čechy** a nezapomeneme do kolonky **Jméno nového subkorpusu** napsat název nového subkorpusu – např. //Čechy//, dole potvrdíme kliknutím na **Vytvořit subkorpus**.+Postupujeme stejným způsobem jako v předchozím případě. V nabídce sociolingvistických údajů zaškrtneme u značky doc.region položku **Čechy** a nezapomeneme do kolonky **Název nového subkorpusu** napsat jeho jméno – např. //Čechy//, dole potvrdíme kliknutím na **Vytvořit subkorpus**.
  
 Na základě následujícího postupu si můžeme vytvořit subkorpusy na úrovni sondy – např. podle roků pořízení sondy, jednotlivých regionů (Čechy, nebo Morava), nářečních oblastí (středočeská, jihozápodočeská, východomoravská atd.), podle místa pořízení sondy (Praha atd.), velikosti sídla (nad 100 tis, méně než 5 tis. atd.) – dále na úrovni školy (ZŠ, G, SOŠ atd.), třídy nebo ročníku (1., 2, atd.), vyučovacího předmětu (Čjl, Ma, Fy atd.), vyučovací hodiny (1. hodina, 2. hodina atd.) a mluvčího (muž, žena; učitel, žák; věk mluvčího atd.). Na základě následujícího postupu si můžeme vytvořit subkorpusy na úrovni sondy – např. podle roků pořízení sondy, jednotlivých regionů (Čechy, nebo Morava), nářečních oblastí (středočeská, jihozápodočeská, východomoravská atd.), podle místa pořízení sondy (Praha atd.), velikosti sídla (nad 100 tis, méně než 5 tis. atd.) – dále na úrovni školy (ZŠ, G, SOŠ atd.), třídy nebo ročníku (1., 2, atd.), vyučovacího předmětu (Čjl, Ma, Fy atd.), vyučovací hodiny (1. hodina, 2. hodina atd.) a mluvčího (muž, žena; učitel, žák; věk mluvčího atd.).