AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Poslední revizeObě strany příští revize
pojmy:lemma [2013/08/22 12:16] alzbetavitkovapojmy:lemma [2020/12/17 11:42] – [Lemma] vladmirpetkevic
Řádek 4: Řádek 4:
  
 Přístupy k lemmatizaci se mohou v drobnostech lišit, obecně však platí, že  Přístupy k lemmatizaci se mohou v drobnostech lišit, obecně však platí, že 
-  * lemma každého českého substantiva je jeho **nom. sg.** (tvary //lesům, lesy, lesích// má lemma **//les//**) +  * lemma každého českého substantiva je jeho **nom. sg.** (tvary //lesům, lesy, lesích// mají lemma **//les//**) 
-  * u adjektiv je to **nom. sg. mask.** (tvary //chytrého, chytrou, chytrejma// má lemma **//chytrý//**) +  * u adjektiv je to **nom. sg. mask. pozitiv** (tvary //chytrého, chytrou, chytrejma, nejchytřejší// mají lemma **//chytrý//**) 
-  * u sloves je to **infinitiv** (tvary //chodil, chodíš, chodíme// má lemma **//chodit//**)+  * u zájmen je to **nom. sg. mask.** (tvary //ta, to, ti, tomu// mají lemma **//ten//**) 
 +  * u sloves je to **infinitiv** (tvary //chodil, chodíš, chodíme// mají lemma **//chodit//**)
    
 Lemma jako jednotka vzniká abstrakcí morfologických vlastností [[pojmy:word|slovního tvaru]] (označovaného jako word nebo forma), představuje tedy množinu forem se stejným kořenem lišící se pouze morfologickými afixy, příp. pravopisnou variantou. V některých koncepcích se pak k lemmatu řadí i vybrané varianty slovotvorné.  Lemma jako jednotka vzniká abstrakcí morfologických vlastností [[pojmy:word|slovního tvaru]] (označovaného jako word nebo forma), představuje tedy množinu forem se stejným kořenem lišící se pouze morfologickými afixy, příp. pravopisnou variantou. V některých koncepcích se pak k lemmatu řadí i vybrané varianty slovotvorné. 
Řádek 16: Řádek 17:
 ===== Vztah lemmatu a významu ===== ===== Vztah lemmatu a významu =====
  
-Lemma by mělo být základním nositelem lexikálního významu jednotky. Na základě lemmatu jsou proto sestavovány korpusově založené slovníky. Vedle toho se ovšem stále více zdůrazňuje přístup, který poukazuje na fakt, že význam je úzce spjat s morfologicky vymezeným [[pojmy:word|tvarem]] a že lemma je tak přílišnou abstrakcí zanedbávající důležitého sémantického rozlišování mezi tvary (srov. význam lemmatu //nerv// a význam tvarů //nerv//, který se užívá zejména v kontextu anatomického popisu, a //nervy//, který je typický svými kolokacemi //leze na nervy, mít nervy na dranc// apod.).+Lemma by mělo být základním nositelem lexikálního významu jednotky. Na základě lemmatu jsou proto sestavovány korpusově založené slovníky. Vedle toho se ovšem stále více zdůrazňuje přístup, který poukazuje na fakt, že význam je úzce spjat s morfologicky vymezeným [[pojmy:word|tvarem]] a že lemma je tak přílišnou abstrakcí zanedbávající důležité sémantické distinkce mezi tvary (srov. význam lemmatu //nerv// a význam tvarů //nerv//, který se užívá zejména v kontextu anatomického popisu, a //nervy//, který je typický svými kolokacemi //leze na nervy, mít nervy na dranc// apod.). 
 + 
 +===== Hyperlemma a lemmatizace diachronních textů ===== 
 + 
 +Přístup k lemmatizaci se může v odůvodněných případech lišit. Jedním z takových případů je zpracování [[pojmy:diachronni|diachronních]], dialektologických nebo [[pojmy:mluveny|mluvených]] korpusů, kde potřeba shlukovat slovní tvary pod jednu jednotku může být ovlivněna i jinými kritérii, než je pouze příslušnost k jednomu morfologickému paradigmatu. Vždy ovšem platí, že lemma je pouze pomůcka pro snadnější vyhledávání, nikoli popis nebo interpretace jazykových dat. 
 + 
 +V případě diachronního korpusu [[cnk:diakorp|DIAKORP]] se proto v budoucnu počítá s lemmatizací pomocí tzv. **hyperlemmat**, která uživateli korpusu umožní vyhledat všechny výskyty konkrétního lexému bez ohledu na různost jeho dobových, pravopisných aj. podob a tvarů (například: při vyhledávání pomocí hyperlemmatu //kůň// bude možno najít i starší české podoby //kóň// a //kuoň//).
  
 ===== Lemmatizace ===== ===== Lemmatizace =====
Řádek 24: Řádek 31:
 Lemmatizace je typicky součástí procesu [[pojmy:desambiguace|desambiguace (zjednoznačnění)]] slovních tvarů v textu na základě kontextu. Lemmatizace je jednoduchá a nekontextová (patří-li lemmatizovaný slovní tvar k paradigmatu jediného lexému, např. slovesnému tvaru //vytvoříme// bude přiřazeno lemma //vytvořit// jakožto reprezentativní podoba příslušného slovesného lexému bez ohledu na kontext).  Lemmatizace je typicky součástí procesu [[pojmy:desambiguace|desambiguace (zjednoznačnění)]] slovních tvarů v textu na základě kontextu. Lemmatizace je jednoduchá a nekontextová (patří-li lemmatizovaný slovní tvar k paradigmatu jediného lexému, např. slovesnému tvaru //vytvoříme// bude přiřazeno lemma //vytvořit// jakožto reprezentativní podoba příslušného slovesného lexému bez ohledu na kontext). 
  
-Automatická lemmatizace je naopak nesnadná, je-li lemmatizovaný slovní tvar homonymní, tj. patří-li k paradigmatům více lexémů: např. tvar //zvířenou// náleží jednak paradigmatu adjektivního lexému //zvířený//, jednak paradigmatu substantivního lexému //zvířena//. V tomto případě se v procesu lemmatizace na základě kontextu rozhodne, které z potenciálních lemmat se danému tvaru přiřadí. U lexikálních homonym, jejichž morfologické paradigma je totožné, se někdy při lemmatizaci rozlišuje mezi jednotlivými lexikálními významy homonyma, např. //travička_1// vs //travička_2//+Automatická lemmatizace je naopak nesnadná, je-li lemmatizovaný slovní tvar homonymní, tj. patří-li k paradigmatům více lexémů: např. tvar //zvířenou// náleží jednak paradigmatu adjektivního lexému //zvířený//, jednak paradigmatu substantivního lexému //zvířena//. V tomto případě se v procesu lemmatizace na základě kontextu rozhodne, které z potenciálních lemmat se danému tvaru přiřadí. U lexikálních homonym, jejichž morfologické paradigma je totožné, se někdy při lemmatizaci rozlišuje mezi jednotlivými lexikálními významy homonyma, např. //travička_1// vs//travička_2//
  
 ==== Problémy lemmatizace ==== ==== Problémy lemmatizace ====
Řádek 35: Řádek 42:
  
 ==== Související odkazy ==== ==== Související odkazy ====
-<WRAP round box 49/+ 
-[[pojmy:anotace|Anotace]] • [[pojmy:desambiguace|Desambiguace]] • [[pojmy:tag|Tagy a tagování]] •[[pojmy:word|Slovní tvar (word)]]+<WRAP round box 49%
 +[[pojmy:anotace|Anotace]] • [[pojmy:desambiguace|Desambiguace]] • [[pojmy:tag|Tagy a tagování]] • [[pojmy:word|Slovní tvar (word)]]
 </WRAP> </WRAP>