AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
kurz:vyhodnoceni_dotazu [2018/08/06 16:43] – [Frekvence] michalskrabalkurz:vyhodnoceni_dotazu [2018/08/06 16:49] – [Třídění řádků] michalskrabal
Řádek 80: Řádek 80:
 ===== Třídění řádků ===== ===== Třídění řádků =====
  
-Kvalitativní analýza konkordančních řádků může těžit z funkce **Třídění**, která je k dispozici v menu pod položkou **Konkordance**. Tuto funkci můžeme využívat, dáváme-li přednost ruční kvalitativní analýze před analýzou frekvenční (viz první část této lekce věnovaná frekvenční distribuci).+Kvalitativní analýza konkordančních řádků může těžit z funkce **Třídění**, která je k dispozici v menu pod položkou **Konkordance**. Tuto funkci lze využít, dáváme-li přednost ruční kvalitativní analýze před analýzou frekvenční (viz první část této lekce věnovaná frekvenční distribuci).
  
 Třídit řádky má smysl jen v případě, že celá konkordance není příliš rozsáhlá -- je tedy rozumné pracovat s [[kurz:vytvareni_vzorku|náhodnými vzorky]], tj. s určitým zpracovatelným počtem náhodně vybraných řádků. Náhodný vzorek vytvoříme po zadání dotazu v menu **Konkordance → Vzorek**, kde si zadáme požadovaný rozsah vzorku. Doporučujeme vybírat spíše menší vzorky (defaultně nastavených je 250), které jsou ještě přehledné. Problematice vytváření náhodných vzorků se detailně věnuje [[kurz:vytvareni_vzorku|samostatný článek]]. Třídit řádky má smysl jen v případě, že celá konkordance není příliš rozsáhlá -- je tedy rozumné pracovat s [[kurz:vytvareni_vzorku|náhodnými vzorky]], tj. s určitým zpracovatelným počtem náhodně vybraných řádků. Náhodný vzorek vytvoříme po zadání dotazu v menu **Konkordance → Vzorek**, kde si zadáme požadovaný rozsah vzorku. Doporučujeme vybírat spíše menší vzorky (defaultně nastavených je 250), které jsou ještě přehledné. Problematice vytváření náhodných vzorků se detailně věnuje [[kurz:vytvareni_vzorku|samostatný článek]].
  
-Jakmile máme připravený náhodný vzorek, můžeme v něm řádky třídit abecedně, a to buď podle prvního znaku KWICu, nebo podle levého či pravého kontextu. Chceme například pomocí kvalitativní analýzy zjistit, s jakými slovy se obvykle pojí adjektivum //červený//. V menu vybereme položku **Konkordance → Třídění**. Pokud nás zajímá pravý kontext, kde se budou pravděpodobně vyskytovat mj. substantiva rozvíjená slovem //červený//, zvolíme atribut **word** nebo **lemma**, klíč třídění **Pravý kontext** a počet tokenů k třídění **1** (to znamená, že abecedně řadit se bude jen jediné slovo vpravo od KWICu).+Jakmile máme připravený náhodný vzorek, můžeme v něm řádky abecedně seřadit, a to buď podle prvního znaku KWICu, nebo podle levého či pravého kontextu. Chceme například pomocí kvalitativní analýzy zjistit, s jakými slovy se obvykle pojí adjektivum //červený//. V menu vybereme položku **Konkordance → Třídění**. Pokud nás zajímá pravý kontext, kde se budou pravděpodobně vyskytovat mj. substantiva rozvíjená slovem //červený//, zvolíme atribut **word** nebo **lemma**, klíč třídění **Pravý kontext** a počet tokenů k třídění **1** (to znamená, že abecedně řadit se bude jen jediné slovo vpravo od KWICu).
  
 Kvalitativní analýzou zjistíme, že po adjektivu //červený// skutečně v textu nejčastěji následují substantiva, např. //víno//, //kříž//, //barva//, //krvinka// či //karta//. Podobnou kvalitativní analýzou levého kontextu (klíč třídění změníme na **Levý kontext**) dospějeme k tomu, že adjektivum //červený// může být rozvíjeno slovy jako //jasně// či //temně//. Kvalitativní analýzou zjistíme, že po adjektivu //červený// skutečně v textu nejčastěji následují substantiva, např. //víno//, //kříž//, //barva//, //krvinka// či //karta//. Podobnou kvalitativní analýzou levého kontextu (klíč třídění změníme na **Levý kontext**) dospějeme k tomu, že adjektivum //červený// může být rozvíjeno slovy jako //jasně// či //temně//.