AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
pojmy:frekvence [2020/03/02 12:57] – [Využití a význam frekvence] vaclavcvrcekpojmy:frekvence [2020/03/02 12:58] – [Využití a význam frekvence] vaclavcvrcek
Řádek 53: Řádek 53:
 Pro korektní interpretaci frekvence je třeba si uvědomit, že se jedná o bodový odhad četnosti jevu v celém jazyce. Každý korpus je více či méně přesnou aproximací zkoumané populace (= texty určitého druhu), a tudíž v různých korpusech vytvořených podle téže metodologie (i kdybychom byli schopni zaručit jejich plnou srovnatelnost) se bude frekvence zkoumaného jevu drobně lišit. K podchycení této variability hodnot slouží **[[wp>Confidence_interval|konfidenční intervaly]]**, které udávají rozmezí, v němž se skutečná četnost zkoumaného jevu s určitou pravděpodobností v populaci nachází. Pro zjištění konfidenčního intervalu využíváme [[wp>Binomial_distribution|binomické rozdělení]], vstupními hodnotami jsou frekvence jevu, velikost korpusu a hladina významnosti vyjadřující přípustnou míru omylu. Pro korektní interpretaci frekvence je třeba si uvědomit, že se jedná o bodový odhad četnosti jevu v celém jazyce. Každý korpus je více či méně přesnou aproximací zkoumané populace (= texty určitého druhu), a tudíž v různých korpusech vytvořených podle téže metodologie (i kdybychom byli schopni zaručit jejich plnou srovnatelnost) se bude frekvence zkoumaného jevu drobně lišit. K podchycení této variability hodnot slouží **[[wp>Confidence_interval|konfidenční intervaly]]**, které udávají rozmezí, v němž se skutečná četnost zkoumaného jevu s určitou pravděpodobností v populaci nachází. Pro zjištění konfidenčního intervalu využíváme [[wp>Binomial_distribution|binomické rozdělení]], vstupními hodnotami jsou frekvence jevu, velikost korpusu a hladina významnosti vyjadřující přípustnou míru omylu.
  
-Pro účely zjištění konfidenčních intervalů můžeme použít např. korpusovou kalkulačku **Calc** ([[www.korpus.cz/calc]]), konkrétně první modul [[https://www.korpus.cz/calc/?module=OwOc|1 slovo v 1 korpusu]].+Pro účely zjištění konfidenčních intervalů můžeme použít např. korpusovou kalkulačku **Calc** ([[https://www.korpus.cz/calc/|www.korpus.cz/calc]]), konkrétně první modul [[https://www.korpus.cz/calc/?module=OwOc|1 slovo v 1 korpusu]].
  
 Konfidenční interval okolo naměřené (zjištěné) frekvence na hladině významnosti 0,95 říká, že v pokusu, který by zahrnoval nekonečné množství srovnatelných a stejně rozsáhlých korpusů, by frekvence hledaného jevu byla v 95 % měření v rámci tohoto intervalu. Při analýze bychom tedy měli vždy počítat s tím, že reálná frekvence jevu může nabývat kterékoli hodnoty z konfidenčního intervalu. Konfidenční interval okolo naměřené (zjištěné) frekvence na hladině významnosti 0,95 říká, že v pokusu, který by zahrnoval nekonečné množství srovnatelných a stejně rozsáhlých korpusů, by frekvence hledaného jevu byla v 95 % měření v rámci tohoto intervalu. Při analýze bychom tedy měli vždy počítat s tím, že reálná frekvence jevu může nabývat kterékoli hodnoty z konfidenčního intervalu.