AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
pojmy:desambiguace [2013/06/10 16:46] vaclavcvrcekpojmy:desambiguace [2013/09/12 17:32] – Schvaleno pro 1. verzi vaclavcvrcek
Řádek 6: Řádek 6:
  
 Např. ve větě //Větry vanou od západu.// se při morfologické interpretaci věty nejprve přiřadí [[pojmy:morfologicka_analyza|morfologickou analýzou]] tvaru //vanou// dvě [[pojmy:lemma|lemmata]] a dvě morfologické interpretace:  Např. ve větě //Větry vanou od západu.// se při morfologické interpretaci věty nejprve přiřadí [[pojmy:morfologicka_analyza|morfologickou analýzou]] tvaru //vanou// dvě [[pojmy:lemma|lemmata]] a dvě morfologické interpretace: 
-  - lemma=//vana//, subst. fem. sg. instr. +  - lemma = //vana//, subst. fem. sg. instr. 
-  - lemma=//vát//, 3. os. pl. préz, +  - lemma = //vát//, 3. os. pl. préz, 
 a poté se při desambiguaci vybere náležitá 2. interpretace.  a poté se při desambiguaci vybere náležitá 2. interpretace. 
  
-**Morfologická desambiguace** je buď ruční či poloautomatická, nebo plně automatická. Automatická morfologická desambiguace se obecně provádí třemi způsoby: a) stochastická (statistická) desambiguace realizovaná na základě strojového učení (např. metodou skrytého markovského modelu), b) desambiguace založená na lingvistických pravidlech, která buď vytváří lingvista, nebo se automaticky vyvozují z textů, c) desambiguace hybridní, která spojuje výhody přístupů a) a b). Automatickou morfologickou desambiguaci provádí program zvaný [[pojmy:tagger|tagger]] v užším smyslu. +**Morfologická desambiguace** je buď ruční či poloautomatická, nebo plně automatická. Automatická morfologická desambiguace se obecně provádí třemi způsoby: a) stochastická (statistická) desambiguace realizovaná na základě strojového učení (např. metodou skrytého markovského modelu), b) desambiguace založená na lingvistických pravidlech, která buď vytváří lingvista, nebo se automaticky vyvozují z textů, c) desambiguace hybridní, která spojuje výhody přístupů a) a b). Automatickou morfologickou desambiguaci provádí program zvaný **tagger** v užším smyslu. 
  
-**Desambiguace syntaktická** je součástí syntaktické analýzy, kdy se provádí desambiguace víceznačných syntaktických struktur. Např. v syntakticky víceznačné větě //František hrál v altánu šachy se svým ruským přítelem.// stanoví syntaktická desambiguace, že nominální skupina //se svým ruským přítelem// rozvíjí sloveso //hrát// jako jeho adverbiále, a nikoli např. substantivum //altánu// či //šachy// jako jejich přívlastek.+**Desambiguace syntaktická** je součástí syntaktické analýzy, kdy se provádí desambiguace víceznačných syntaktických struktur. Např. v syntakticky víceznačné větě //František hrál v altánu šachy se svým ruským přítelem.// stanoví syntaktická desambiguace, že nominální skupina //se svým ruským přítelem// rozvíjí sloveso //hrát// jako jeho příslovečné určení, a nikoli např. substantivum //altánu// či //šachy// jako jejich přívlastek.
  
  --- //V. Petkevič, V. Cvrček//  --- //V. Petkevič, V. Cvrček//
 +
 +==== Související odkazy ====
 +
 +<WRAP round box 49%>
 +[[pojmy:anotace|Anotace]] • [[pojmy:morfologicka_analyza|Morfologická analýza]] • [[pojmy:tag|Tag]] • [[pojmy:lemma|Lemma]]
 +</WRAP>