Skrýt
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verze Obě strany příští revize
manualy:kontext:konkordance [2018/11/05 23:08]
Michal Škrabal [Vzorek]
manualy:kontext:konkordance [2018/12/13 12:23]
Jan Kocek
Řádek 34: Řádek 34:
 ===== Třídění ===== ===== Třídění =====
  
-Jednoduchou metodou, jak se zorientovat v rozsáhlé konkordanci,​ je třídění,​ které seřadí podle abecedy konkordanci a seskupí tak analogické případy k sobě. Tuto funkci lze na obrazovce s konkordancí pohodlně vyvolat stiskem klávesy ''​s''​ anebo pomocí volby **Konkordance → Třídění**.+Jednoduchou metodou, jak se zorientovat v rozsáhlé konkordanci,​ je třídění,​ které seřadí podle abecedy konkordanci a seskupí tak analogické případy k sobě. Tuto funkci lze na obrazovce s konkordancí pohodlně vyvolat stiskem klávesy ''​S''​ anebo pomocí volby **Konkordance → Třídění**.
  
 [{{ :​manualy:​kontext:​trideni.png?​direct&​300|Formuláře jednoduchého a víceúrovňového třídění }}] [{{ :​manualy:​kontext:​trideni.png?​direct&​300|Formuláře jednoduchého a víceúrovňového třídění }}]
Řádek 62: Řádek 62:
 ===== Vzorek ===== ===== Vzorek =====
  
-Alternativou k promíchání při práci zejména s rozsáhlou konkordancí je vytváření náhodných vzorků (**Konkordance → Vzorek** resp. klávesová zkratka ''​m''​). Výhodou tohoto přístupu je zejména fakt, že se rozsáhlá konkordance zmenší na základě náhodného výběru na rozsah, který je lidskými silami analyzovatelný. Omezíme-li rozsah konkordance tímto způsobem, ovlivní to samozřejmě absolutní frekvence výsledků. Pokud je ovšem vzorek dostatečně velký, relativní frekvence (tj. poměry mezi zkoumanými jevy) by měly zůstat zachovány.+Alternativou k promíchání při práci zejména s rozsáhlou konkordancí je vytváření náhodných vzorků (**Konkordance → Vzorek** resp. klávesová zkratka ''​M''​). Výhodou tohoto přístupu je zejména fakt, že se rozsáhlá konkordance zmenší na základě náhodného výběru na rozsah, který je lidskými silami analyzovatelný. Omezíme-li rozsah konkordance tímto způsobem, ovlivní to samozřejmě absolutní frekvence výsledků. Pokud je ovšem vzorek dostatečně velký, relativní frekvence (tj. poměry mezi zkoumanými jevy) by měly zůstat zachovány.
  
 Možnostem vytváření vzorků se věnuje [[kurz:​vytvareni_vzorku|specializovaný návod]] v rámci manuálu. Možnostem vytváření vzorků se věnuje [[kurz:​vytvareni_vzorku|specializovaný návod]] v rámci manuálu.