AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
manualy:gramatikat [2021/02/02 13:40] – vytvořeno Dominika Kováříkovámanualy:gramatikat [2021/02/18 14:33] (aktuální) Jan Kocek
Řádek 1: Řádek 1:
-====== Calc: Korpusová kalkulačka ======+====== GramatiKat ======
  
 +{{ :manualy:gramatikat_logo.png?nolink&220|}}
  
-Korpusová kalkulačka ČNK byla vytvořena s cílem poskytnout praktický nástroj pro uživatele korpusůkterý by jim pomohl řešit běžné statistické úlohy, s nimiž se v rámci svého výzkumu potýkajíAplikace je v současnosti (říjen 2019) rozdělena do 7 modulů reprezentujících různé typy úloh: +GramatiKat je korpusový nástroj poskytující data pro výzkum gramatických kategorií, ať už z hlediska gramatickéholexikologického či lexikografického. Může být taky využit při výuce čtiny, zvláště češtiny jako cizího jazyka. Jednou z jeho hlavních funkcí je sledování distribuce slovních tvarů v rámci konkrétní gramatické kategorie buď u celého slovního druhunebo u konkrétního lemmatu v porovnání celou třídou slov. Interaktivní tabulky umožňují mj. vyhledávání lemmat, v jejichž paradigmatu se některý tvar vyskytuje neobvykle často, nebo se naopak nevyskytuje vůbecsoučasné verzi aplikace jsou k dispozici pouze údaje o českých substantivech a v jejich rámci o čísle, pádech a o jmenném rodě, v budoucnu aplikace bude rozšiřovat o další slovní druhy a gramatické kategorie. GramatiKat obsahuje podrobné popisky jednotlivých funkcí, podle nichž se uživatel může orientovat. 
  
-  * určení konfidenčního intervalu jednotlivé frekvence pro účely její interpretace 
-  * porovnání frekvencí dvou slov v jednom korpusu 
-  * porovnání frekvencí dvou slov ve dvou korpusech 
-  * určení spolehlivosti analýzy vzorků 
-  * pořadí a doloženost skupin jevů v rámci konkordance (vzorku) 
-  * výpočet lexikální bohatosti na základě [[zTTR]] 
-  * určení korespondence délek n-gramů v různých jazycích 
  
-Aplikace je dostupná na adrese **[[https://www.korpus.cz/calc/]]** a pro snadnější orientaci je opatřena kontextovou nápovědou, včetně popisů typických příkladů užití.+Pomocí GramatiKatu můžeme hledat odpovědi například na následující otázky:
  
 +
 +  * jaké je standardní chování třídy slov co do distribuce tvarů (např. jak jsou rozloženy pády u českých substantiv, kolik procent tvarů obvykle tvoří u substantiv Gpl.)
 +  * jaká je distribuce tvarů u konkrétního slova a jak se liší od ostatních slov stejného slovního druhu (např. jak jsou rozloženy tvary substantiva //kočka//)
 +  * která lemmata mají neobvykle vysoký výskyt určitého tvaru (např. která substantiva mají neobvykle vysoký výskyt Isg.)
 +  * která lemmata mají nulový výskyt určitého tvaru (např. která substantiva se nevyskytují v Nsg., která substantiva se nevyskytují v Gpl., přestože jiné plurálové tvary mají)
 +
 +První verze aplikace je dostupná na **[[https://www.korpus.cz/gramatikat]]** od 1. února 2021.
 +Upozornění: Data v aplikaci GramatiKat nejsou neměnná, je tedy třeba odkazovat na konkrétní verze (prostřednictvím data publikování dané verze).
 +
 +===== Jak citovat GramatiKat =====
 +
 +<WRAP round tip 80%>
 +Kováříková, D., Kovářík, O. : GramatiKat. FF UK. Praha 2021. Dostupný z WWW: <http://www.korpus.cz/gramatikat>.
 +</WRAP>