AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
kurz:zobrazeni_dotazu [2021/03/09 09:54] – [Word – lemma – tag] Václav Cvrčekkurz:zobrazeni_dotazu [2021/03/09 10:22] (aktuální) – [Jak změnit rozsah konkordančního řádku] Václav Cvrček
Řádek 75: Řádek 75:
 </code> </code>
  
-Každý dokument začíná specifickou značkou např. ''<doc ...>'', za kterou následují jeho charakteristiky (zachycené [[pojmy:atributy_strukturni|strukturními atributy]]). Může být dál vnitřně členěn do částí, jejichž hranice se označují pomocí atributu ''<text>'' (část díla mající stejného autora, typicky článek v novinách nebo v časopise). ''<text>'' se dále člení do odstavců (''<p>'') a vět (''<s>''). Kromě těchto hierarchických struktur se v korpusu objevují i struktury nehierarchické, např. ''<hi>'' (označuje řezy písma, v tomto případě kurzívu) a ''<g/>'' (označuje místo, kde v původním textu //nebyla// mezera -- tato informace umožňuje zobrazení textu v původní podobě).+Každý dokument začíná specifickou značkou např. ''<doc ...>'', za kterou následují jeho charakteristiky (zachycené [[pojmy:atributy_strukturni|strukturními atributy]]), a končí značkou ''</doc>''. Může být dál vnitřně členěn do částí, jejichž hranice se označují pomocí atributu ''<text>'' (část díla mající stejného autora, typicky článek v novinách nebo v časopise). ''<text>'' se dále člení do odstavců (''<p>'') a vět (''<s>''). Kromě těchto hierarchických struktur se v korpusu objevují i struktury nehierarchické, např. ''<hi>'' (označuje řezy písma, v tomto případě kurzívu) a ''<g/>'' (označuje místo, kde v původním textu //nebyla// mezera -- tato informace umožňuje zobrazení textu v původní podobě).
  
-Všechny struktury včetně vět musejí mít otevírací i ukončovací značku; po ''<s id=%%"%%clark_svetpodlec:1:1466:1%%"%%>'', tedy identifikátoru začátku této konkrétní věty v rámci konkrétního opusu, tudíž následuje: ''</s>'' a stejně tak jsou ukončeny pomocí lomítka i všechny ostatní [[pojmy:atributy_strukturni|strukturní atributy]] (více v [[subkorpusy#hledame_v_ramci_jedne_vety|7. lekci]]). Výjimkou je v tomto případě značka ''<g/>'', která je jako nepárová ihned ukončena; nevyznačuje totiž rozsah (od--do), ale místo.+Všechny struktury včetně vět musejí mít otevírací i ukončovací značku; po ''<s id=%%"%%clark_svetpodlec:1:1466:1%%"%%>'', tedy identifikátoru začátku této konkrétní věty v rámci konkrétního opusu, tudíž následuje: ''</s>'' a stejně tak jsou ukončeny pomocí lomítka i všechny ostatní [[pojmy:atributy_strukturni|strukturní atributy]] (více v [[subkorpusy#hledame_v_ramci_jedne_vety|7. lekci]]). Výjimkou je v tomto případě značka ''<g/>'', která je jako nepárová ihned ukončena; nevyznačuje totiž rozsah (od--do), ale umístění.
  
-Samotný text je uspořádán do sloupců. První sloupec představuje původní text (atribut [[pojmy:word|word]]), další sloupce jsou pak vyhrazeny pro jednotlivé [[pojmy:atributy_pozicni|poziční atributy]] (v tomto případě [[pojmy:lemma|lemma]] a [[pojmy:tag|tag]], následovat ale mohou i další atributy).+Samotný text je ve vertikále uspořádán do sloupců. První sloupec představuje původní text (atribut [[pojmy:word|word]]), další sloupce jsou pak vyhrazeny pro jednotlivé [[pojmy:atributy_pozicni|poziční atributy]] (v tomto případě [[pojmy:lemma|lemma]] a [[pojmy:tag|tag]], následovat ale mohou i další atributy).
  
 Zjednodušeně uspořádání dat v lemmatizovaném a tagovaném korpusu vystihuje tato tabulka s týmiž třemi sloupci, jaké obsahuje předchozí kompletní ukázka vertikály: Zjednodušeně uspořádání dat v lemmatizovaném a tagovaném korpusu vystihuje tato tabulka s týmiž třemi sloupci, jaké obsahuje předchozí kompletní ukázka vertikály:
Řádek 131: Řádek 131:
 ==== Jak změnit rozsah konkordančního řádku ==== ==== Jak změnit rozsah konkordančního řádku ====
  
-Chcete vidět širší kontext KWICu nežli defaultně nastavených 10 [[pojmy:pozice|pozic]] (vlevo a vpravo)? V horním menu zvolíme **Zobrazení → [[manualy:kontext:zobrazeni#obecne_volby_zobrazeni_konkordance|Obecné volby zobrazení]]** a do formuláře zadáme požadovanou šířku kontextu v počtu pozic. Výsledek ovšem nebude nutně přehlednější, nastavení příliš širokého kontextu může být spíše kontraproduktivní. Rozmezí 10–15 pozic většinou plně dostačuje. Dále je dobré vědět, že běžný uživatel má limit pro rozšiřování kontextu maximálně 50 pozic.+Chcete vidět v každém řádku konkordančního seznamu širší kontext KWICu nežli defaultně nastavených 10 [[pojmy:pozice|pozic]] vlevo a vpravo? V horním menu zvolíme **Zobrazení → [[manualy:kontext:zobrazeni#obecne_volby_zobrazeni_konkordance|Obecné volby zobrazení]]** a do formuláře zadáme požadovanou šířku kontextu v počtu pozic. Výsledek ovšem nebude nutně přehlednější, nastavení příliš širokého kontextu může být spíše kontraproduktivní. Rozmezí 10–15 pozic většinou plně dostačuje. Dále je dobré vědět, že běžný uživatel má limit pro rozšiřování kontextu maximálně 50 pozic.
 ==== Jak zobrazit celé věty s KWICem ==== ==== Jak zobrazit celé věty s KWICem ====