AplikaceAplikace
Nastavení

Toto je starší verze dokumentu!


Korpus SYN2020: Negace

Tato stránka zatím není v podobě pro uživatele.

Lemmatizace negativních forem

1. Substantiva

Substantiva s negativní předponou ne- jsou lemmatizována včetně této předpony, v tagu na 11. pozici je A.
Např.: nezávislost NNFS1-----A-----

2. Adjektiva

Adjektiva s negativní předponou ne- jsou lemmatizována podle typu sémantického vztahu mezi negativní a pozitivní variantou.

  1. Typ „nešťastný - šťastný“
    Negativní tvary adjektiv vyjadřující významově opak pozitivních tvarů jsou lematizovány bez negativní předpony, v tagu na 11. pozici je N
    nešťastný: šťastný AAMS1----1N-----
  2. Typ „nesporný - sporný“
    Negativní tvary adjektiv, jejichž význam se významně vzdálil od významu pozitivních tvarů, takže je obvykle nelze použít v tomtéž kontextu, jsou lemmatizovány včetně negativní předpony. Př. „To je nesporná/*sporná výhoda projektu“. V tagu na 11. pozici je A. Pozitivní tvary se lemmatizují zvlášť.
    nesporný: nesporný AAIS1----1A-----
  3. Typ „nevyzpytatelný - vyzpytatelný“
    Negativní tvary adjektiv jsou v jazyce významově primární, mají významně vyšší frekvenci než tvary pozitivní. Pozitivního tvaru se užívá druhotně, zejména ve významu negace nebo popření významu tvaru negativního („Nahlíží do těžko/málo/obtížně/nikoli vyzpytatelných hlubin lidské duše.“)
    Tato adjektiva jsou lemmatizována včetně negativní předpony. Na 11. pozici tagu je A.
    nevyzpytatelný: nevyzpytatelný AAMS1----1A-----
  4. Typ „neustálý“
    Negativní tvary adjektiv nemají v jazyce svůj pozitivní protějšek, popř. je tento protějšek výrazně zastaralý nebo jde o anekdoticky utvořený novotvar. Tato adjektiva jsou lemmatizována včetně negativní předpony. Na 11. pozici tagu je A.
    Př. neustálý: neustálý AAIS1----1A-----

V případě, že existuje homonymie negativního tvaru mezi skupinou 1. a některou z ostatních skupin (např. u slova „nemohoucí“), lemmatizace konkrétního výskytu v textu je určena desambiguačními procedurami. V sublemmatu pak je pozitivní i negativní varianta.
Př.: nemohoucí člověk: nemohoucí (nemohoucí|mohoucí) AAMS1----1A-----
člověk nemohoucí se pohnout: mohoucí (nemohoucí|mohoucí) AAMS1----1N-----

3. Slovesa

Slovesa s negativní předponou ne- jsou vždy lemmatizována bez této předpony. V tagu na 11. pozici je N.
Př.: nekřičel: křičet VpMS----R-NAI---

4. Adverbia

Adverbia s negativní předponou ne- jsou lemmatizována podle typu sémantického vztahu mezi negativní a pozitivní variantou, podobně jako je tomu u adjektiv.

  1. Typ „nepřátelsky - přátelsky“
    Negativní tvary adverbií vyjadřující významově opak pozitivních tvarů jsou lematizovány bez negativní předpony, v tagu na 11. pozici je N.
    nepřátelsky: přátelsky Dg-------1N-----
  2. Typ „nevybíravě - vybíravě“
    Negativní tvary adverbií, jejichž význam se významně vzdálil od významu pozitivních tvarů, takže je obvykle nelze použít v tomtéž kontextu, jsou lemmatizovány včetně negativní předpony. Na 11. pozici tagu je A.
    Př. nevybíravě: nevybíravě Dg-------1A-----
  3. Typ „nestranně“
    Negativní tvary adverbií nemají v jazyce svůj pozitivní protějšek. Tato adverbia jsou lemmatizována včetně negativní předpony. Na 11. pozici tagu je A.
    Př. nestranně: nestranně Dg-------1A-----

Seznam adverbií lemmatizovaných s předponou ne- najdete v sekci https://wiki.korpus.cz/doku.php/cnk:syn2020:seznamy:prehled_negativnich_lemmat#adverbia