AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Poslední revizeObě strany příští revize
syn2020:tagy [2020/10/31 14:38] – [Slovnědruhové přehodnocení některých skupin] jankrivansyn2020:tagy [2020/10/31 14:54] – [Slovnědruhové přehodnocení některých skupin] jankrivan
Řádek 22: Řádek 22:
  
 V souvislosti se změnami na ÚFALu jsme přehodnotili značení u následujících skupin **číslovek** (příklady viz oddíl SubPOS): V souvislosti se změnami na ÚFALu jsme přehodnotili značení u následujících skupin **číslovek** (příklady viz oddíl SubPOS):
-  * N > C: základní číslovky substantivně skloňované; několik číslovek dílových+  * N > C: základní číslovky substantivně skloňované; několik číslovek dílových; úhrnné číslovky mají nově už jen C (nedesambiguuje se dřívější C, N)
   * A > C: násobné číslovky adjektivně skloňované   * A > C: násobné číslovky adjektivně skloňované
   * D > C: násobné číslovky adverbiální; některé adverbiální spřežky   * D > C: násobné číslovky adverbiální; některé adverbiální spřežky
Řádek 28: Řádek 28:
 Bylo rozšířeno značení **predikativ** jako D, a to na úkor dřívějšího značení těchto slov jako N (//černo//, //čerstvo//), nebo jako AC (//ošklivo//, //vhodno//, //možno//). Řadě predikativ byly také přidány stupňované tvary, aby bylo možno přiřadit k různým lemmatům doklady jako //vypadá čistěji//, //je tu čistěji//. Bylo rozšířeno značení **predikativ** jako D, a to na úkor dřívějšího značení těchto slov jako N (//černo//, //čerstvo//), nebo jako AC (//ošklivo//, //vhodno//, //možno//). Řadě predikativ byly také přidány stupňované tvary, aby bylo možno přiřadit k různým lemmatům doklady jako //vypadá čistěji//, //je tu čistěji//.
  
-S predikativy souvisí nové **značení zvláštního typu AC**. Ustrnulé adjektivní tvary v rámci předložkové konstrukce, která funguje jako adverbiále (//po anglicku//, //do růžova//, //do mrtva//) dostávají značku AC a jejich lemma se rovná tvaru. Tato slova byla dříve nejednotně značena buď jako tvar teoretického substantiva (//anglicko//), nebo jako adverbium (//růžova//), nebo jako tvar AC (//mrtvý//). Tvary, které mohou fungovat jako predikativum (//je sladko žít//) i jako AC (//na sladko//), se rozlišují. Naopak slova, která prakticky fungují jen po předložce jako součást adverbiale (//na stojato//, //na kolmo//), jsou vždy značena AC. Tvary, které mohou fungovat i jako standardní adverbium (//dlouho//, //na dlouho//), jsou vždy D.+S predikativy souvisí nové **značení zvláštního typu AC**. Ustrnulé adjektivní tvary v rámci předložkové konstrukce, která funguje jako adverbiále (//po anglicku//, //do růžova//, //do mrtva//)dostávají značku AC se značením pádu (např. //anglicku// ACNS6-----A----) a jejich lemma se rovná tvaru. Tato slova byla dříve nejednotně značena buď jako tvar teoretického substantiva (//anglicko//), nebo jako adverbium (//růžova//), nebo jako tvar AC (//mrtvý//). Tvary, které mohou fungovat jako predikativum (//je sladko žít//) i jako AC (//na sladko//), se desambiguují. Naopak slova, která prakticky fungují jen po předložce jako součást adverbiale (//na stojato//, //na kolmo//), jsou vždy značena AC. Oproti tomu tvary, které fungují primárně jako standardní adverbium (//dlouho//), jsou vzhledem k neproveditelné desambiguaci vždy D.
  
 ===== SubPOS ===== ===== SubPOS =====