AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
pojmy:lemma [2019/03/04 09:29] – [Lemma] Dominika Kováříkovápojmy:lemma [2019/03/04 09:29] – [Lemma] Dominika Kováříková
Řádek 4: Řádek 4:
  
 Přístupy k lemmatizaci se mohou v drobnostech lišit, obecně však platí, že  Přístupy k lemmatizaci se mohou v drobnostech lišit, obecně však platí, že 
-  * lemma každého českého substantiva je jeho **nom. sg.** (tvary //lesům, lesy, lesích// má lemma **//les//**) +  * lemma každého českého substantiva je jeho **nom. sg.** (tvary //lesům, lesy, lesích// mají lemma **//les//**) 
-  * u adjektiv je to **nom. sg. mask.pozitiv** (tvary //chytrého, chytrou, chytrejma, nejchytřejší// má lemma **//chytrý//**) +  * u adjektiv je to **nom. sg. mask.pozitiv** (tvary //chytrého, chytrou, chytrejma, nejchytřejší// mají lemma **//chytrý//**) 
-  * u zájmen je to **nom. sg. mask.** (tvary //ta, to, ti, tomu// má lemma **//ten//**) +  * u zájmen je to **nom. sg. mask.** (tvary //ta, to, ti, tomu// mají lemma **//ten//**) 
-  * u sloves je to **infinitiv** (tvary //chodil, chodíš, chodíme// má lemma **//chodit//**)+  * u sloves je to **infinitiv** (tvary //chodil, chodíš, chodíme// mají lemma **//chodit//**)
    
 Lemma jako jednotka vzniká abstrakcí morfologických vlastností [[pojmy:word|slovního tvaru]] (označovaného jako word nebo forma), představuje tedy množinu forem se stejným kořenem lišící se pouze morfologickými afixy, příp. pravopisnou variantou. V některých koncepcích se pak k lemmatu řadí i vybrané varianty slovotvorné.  Lemma jako jednotka vzniká abstrakcí morfologických vlastností [[pojmy:word|slovního tvaru]] (označovaného jako word nebo forma), představuje tedy množinu forem se stejným kořenem lišící se pouze morfologickými afixy, příp. pravopisnou variantou. V některých koncepcích se pak k lemmatu řadí i vybrané varianty slovotvorné.