AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
pojmy:chi2 [2013/06/19 21:59] vaclavcvrcekpojmy:chi2 [2013/06/19 22:01] vaclavcvrcek
Řádek 7: Řádek 7:
 Principem χ2 testu je porovnání frekvence jednotky naměřené v jednom korpusu (observed) s hodnotou očekávanou na základě pravděpodobnosti zjištěné v druhém korpusu (expected). Pokud je rozdíl těchto hodnot velký, je značná pravděpodobnost, že zkoumaný rozdíl není náhodný a vyjadřuje skutečnou odlišnost mezi daty.  Principem χ2 testu je porovnání frekvence jednotky naměřené v jednom korpusu (observed) s hodnotou očekávanou na základě pravděpodobnosti zjištěné v druhém korpusu (expected). Pokud je rozdíl těchto hodnot velký, je značná pravděpodobnost, že zkoumaný rozdíl není náhodný a vyjadřuje skutečnou odlišnost mezi daty. 
  
-Test χ2 se ukazuje jako nespolehlivý v případě, že zkoumané jednotky nabývají malých frekvencí (menší než 5); z toho důvodu se užívá analogických testů [[pojmy:log-likelihood|log-likelihood]] nebo Fischerova exaktního testu. +Test χ2 se ukazuje jako nespolehlivý v případě, že zkoumané jednotky nabývají malých frekvencí (menší než 5); z toho důvodu se užívá analogických testů [[pojmy:asociacni_miry#log_likelihood|log-likelihood]] nebo Fischerova exaktního testu. 
  
 χ2 test přitom neslouží k určení míry odlišnosti (effect size), měří pouze, zda je k dispozici dostatek dat, abychom významnost rozdílu mohli konstatovat s určitou mírou jistoty. V případě, že poměřované hodnoty jsou velmi vysoké (např. v řádu desetitisíců), vycházejí testy téměř vždy jako statisticky signifikantní, ačkoli relativní rozdíl mezi hodnotami není lingvisticky relevantní, uchopitelný nebo interpretovatelný. χ2 test přitom neslouží k určení míry odlišnosti (effect size), měří pouze, zda je k dispozici dostatek dat, abychom významnost rozdílu mohli konstatovat s určitou mírou jistoty. V případě, že poměřované hodnoty jsou velmi vysoké (např. v řádu desetitisíců), vycházejí testy téměř vždy jako statisticky signifikantní, ačkoli relativní rozdíl mezi hodnotami není lingvisticky relevantní, uchopitelný nebo interpretovatelný.