AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
manualy:kontext:korpusy [2023/02/10 19:13] – [Práce se subkorpusy] jankrivanmanualy:kontext:korpusy [2023/02/10 20:03] – [Vytvoření nového subkorpusu] jankrivan
Řádek 19: Řádek 19:
 [[kurz:subkorpusy|Vytváření virtuálních subkorpusů]] (tj. podmnožin textů z výchozího korpusu) je v rozhraní KonText soustředěno do druhé položky hlavního menu. Zde je možné jednak vytvářet vlastní [[pojmy:subkorpus|subkorpus]] a jednak spravovat stávající subkorpusy (práce s konceptem subkorpusu, prohlížení hotových subkorpusů, jejich archivace, mazání apod.).  [[kurz:subkorpusy|Vytváření virtuálních subkorpusů]] (tj. podmnožin textů z výchozího korpusu) je v rozhraní KonText soustředěno do druhé položky hlavního menu. Zde je možné jednak vytvářet vlastní [[pojmy:subkorpus|subkorpus]] a jednak spravovat stávající subkorpusy (práce s konceptem subkorpusu, prohlížení hotových subkorpusů, jejich archivace, mazání apod.). 
  
-Subkorpusy jsou vázané na uživatelský účet. Virtuální subkorpus má tak [[kurz:zaciname|registrovaný]] uživatel přístupný na všech počítačích, kde se přihlásí svým přístupovým jménem a heslem. Zároveň jsou výsledky hledání v každém jednotlivém subkorpusu automaticky zobrazitelné dalším uživatelům (např. zasláním odkazu na konkordance nebo tabulky frekvenčních distribucí). Celý subkorpus je také možné zpřístupnit ostatním uživatelům, pokud uživatel vyplní pole popisu subkorpusu, viz dále.+Subkorpusy jsou vázané na uživatelský účet. Virtuální subkorpus má tak [[kurz:zaciname|registrovaný]] uživatel přístupný na všech počítačích, kde se přihlásí svým přístupovým jménem a heslem. Výsledky hledání v každém jednotlivém subkorpusu jsou zároveň zobrazitelné ostatním uživatelům (např. zasláním odkazu na konkordance nebo tabulky frekvenčních distribucí vzniklé na datech subkorpusu). Celý subkorpus je také možné zveřejnit v databázi veřejných subkorpusů, pokud uživatel vyplní pole popisu subkorpusu, viz dále.
  
-V obecné rovině je subkorpus pouze dodatečná podmínka, která se při hledání aplikuje na všechny dotazy. Hledáme-li např. lemma //dřevo// v beletristickém subkorpusu SYN2015:beletrie, znamená to, že za dotaz bude automaticky připojena podmínka [[pojmy:within|within]], která specifikuje, v jakých textech korpusu [[cnk:syn2015|SYN2015]] se má hledání provést.+V obecné rovině je subkorpus pouze dodatečná podmínka, která se při hledání aplikuje na všechny dotazy. Hledáme-li např. lemma //dřevo// v beletristickém subkorpusu SYN2020:beletrie, znamená to, že za dotaz bude automaticky připojena podmínka [[pojmy:within|within]], která specifikuje, v jakých textech korpusu [[cnk:syn2020|SYN2020]] se má hledání provést.
  
 ===== Vytvoření nového subkorpusu ===== ===== Vytvoření nového subkorpusu =====
Řádek 28: Řádek 28:
  
  
-V případě, že chceme dlouhodobě pracovat jenom s určitou skupinou textů v daném výchozím korpusu, se vyplatí vytvořit a na serveru uložit vlastní subkorpus (v opačném případě, při ad hoc hledání v podmnožině textů, je lepší využít volbu [[manualy:kontext:novy_dotaz#omezit_hledani|Omezit hledání]] při zadávání nového dotazu).+V případě, že chceme dlouhodobě pracovat jenom s určitou skupinou textů v daném výchozím korpusu, vyplatí se vytvořit a na serveru uložit vlastní subkorpus (v opačném případě, při ad hoc hledání v podmnožině textů, je lepší využít volbu [[manualy:kontext:novy_dotaz#omezit_hledani|Omezit hledání]] při zadávání nového dotazu).
  
-Zvolíme-li v menu **Korpusy → Vytvořit nový subkorpus**, zobrazí se formulář pro vytváření permanentního virtuálního subkorpusu. Při tvorbě subkorpusu je třeba specifikovat:+Zvolíme-li v menu **Korpusy → Vytvořit nový subkorpus**, zobrazí se formulář pro vytváření permanentního virtuálního subkorpusu.  
 + 
 +Při tvorbě subkorpusu je třeba specifikovat:
  
   - výchozí korpus, z něhož budeme vybírat texty   - výchozí korpus, z něhož budeme vybírat texty
   - jméno subkorpusu, tj. jednoznačný identifikátor, který v rámci seznamu existujících subkorpusů ještě nebyl použit   - jméno subkorpusu, tj. jednoznačný identifikátor, který v rámci seznamu existujících subkorpusů ještě nebyl použit
 +  - v případě, že si přeji, aby byl subkorpus dohledatelný pomocí menu **Korpusy → Veřejné subkorpusy**, vyplním veřejný popis (pokud zůstane pole prázdné, bude subkorpus jako celek nedohledatelný)
   - podmínku, na základě níž vybereme texty do subkorpusu   - podmínku, na základě níž vybereme texty do subkorpusu
  
Řádek 42: Řádek 45:
 Výběr se řídí stejnými principy jako v případě specifikace dotazu na základě metainformací (viz popis položky [[manualy:kontext:novy_dotaz#omezit_hledani|Dotaz]]). V jednom ze sloupců se objevuje seznam konkrétních [[pojmy:opus|opusů]] nebo [[pojmy:doc|dokumentů]], které odpovídají specifikované podmínce. Sloupec se seznamem textů se přepočítá podle aktuálně zaškrtnutých kritérií. Takto můžeme pokračovat do té doby, než budeme spokojeni s vymezením dat, která k hledání chceme použít. Výběr se řídí stejnými principy jako v případě specifikace dotazu na základě metainformací (viz popis položky [[manualy:kontext:novy_dotaz#omezit_hledani|Dotaz]]). V jednom ze sloupců se objevuje seznam konkrétních [[pojmy:opus|opusů]] nebo [[pojmy:doc|dokumentů]], které odpovídají specifikované podmínce. Sloupec se seznamem textů se přepočítá podle aktuálně zaškrtnutých kritérií. Takto můžeme pokračovat do té doby, než budeme spokojeni s vymezením dat, která k hledání chceme použít.
  
- +[{{ :manualy:kontext:subkorpus_50-50.png?direct&300|Subkorpus vytvořený podle vlastních kritérií}}]
-[{{ :manualy:kontext:subkorpus_50-50.png?direct&300|Subkorpus vytvořený podle vlastních kritérií}}]+
  
 Další možností je namíchat si subkorpus podle vlastních kritérií (např. 50 % textů z beletrie a 50 % z publicistiky). Chceme-li tuto funkci využít, zaškrtneme si při vytváření subkorpusu rovnou požadované typy textů v rámci vybraného atributu a teprve pak klikneme na **Zúžit výběr**. Tím se zpřístupní funkce **Vlastní poměry typů textů**. Pokud tedy například chceme subkorpus publicistiky ze SYN2015, který bude obsahovat 50 % celostátního tisku a 50 % regionálního tisku (defaultně je v korpusu celostátního tisku 75 % a regionálního jen 25 %), zaškrtneme v políčku doc.genre oba požadované žánry -- NTW: celostátní tisk a REG: regionální tisk -- a zúžíme výběr. Poté zvolíme funkci Vlastní poměry typů textů a změníme poměr na 50 % a 50 %. Výsledný subkorpus bude obsahovat náhodně vybrané texty z obou žánrů v námi zvoleném poměru. Další možností je namíchat si subkorpus podle vlastních kritérií (např. 50 % textů z beletrie a 50 % z publicistiky). Chceme-li tuto funkci využít, zaškrtneme si při vytváření subkorpusu rovnou požadované typy textů v rámci vybraného atributu a teprve pak klikneme na **Zúžit výběr**. Tím se zpřístupní funkce **Vlastní poměry typů textů**. Pokud tedy například chceme subkorpus publicistiky ze SYN2015, který bude obsahovat 50 % celostátního tisku a 50 % regionálního tisku (defaultně je v korpusu celostátního tisku 75 % a regionálního jen 25 %), zaškrtneme v políčku doc.genre oba požadované žánry -- NTW: celostátní tisk a REG: regionální tisk -- a zúžíme výběr. Poté zvolíme funkci Vlastní poměry typů textů a změníme poměr na 50 % a 50 %. Výsledný subkorpus bude obsahovat náhodně vybrané texty z obou žánrů v námi zvoleném poměru.
Řádek 51: Řádek 53:
 </WRAP> </WRAP>
  
-<WRAP round tip 60%> +==== Vytvoření konceptu nového subkorpusu na stránce konkordančního dotazu ==== 
-Subkorpus lze vytvořit rovněž přímo na stránce konkordančního dotazu pod volbou Omezit hledání, po zaškrtání vybraných segmentů stačí kliknout na volbu **Uložit jako subkorpus**. + 
-</WRAP>+Subkorpus lze také předpřipravit jako koncept přímo na stránce konkordančního dotazu pod volbou Omezit hledání, po zaškrtání vybraných segmentů stačí kliknout na volbu **Uložit jako koncept subkorpusu**. Aby byl subkorpus aktivní, je potřeba přejít do menu **Korpusy  → Mé subkorpusy**, dohledat koncept subkorpusu v tabulce a pomocí ikonky ozubeného kola otevřít tabulku s vlastnostmi subkorpusu, které mohu buď potvrdit, nebo dále upravovat