AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
manualy:kontext:filtr [2018/08/03 16:14] vaclavcvrcekmanualy:kontext:filtr [2023/08/29 13:37] jankrivan
Řádek 3: Řádek 3:
 Filtrování výsledku hledání ([[pojmy:konkordance|konkordance]]) slouží k zpřesnění původně položeného dotazu dodatečnou podmínkou. Obecně je možné říct, že jakýkoli filtr je možné nahradit složitějším [[pojmy:dotazovaci_jazyk|CQL]] dotazem, nicméně v některých typech výzkumu je lepší postupovat od obecnějšího zadání postupným specifikováním výsledku, kterého chceme dosáhnout. Výhodou takové cesty je možnost průběžné kontroly toho, jaké výsledky se v konkordanci objevují. Filtrování výsledku hledání ([[pojmy:konkordance|konkordance]]) slouží k zpřesnění původně položeného dotazu dodatečnou podmínkou. Obecně je možné říct, že jakýkoli filtr je možné nahradit složitějším [[pojmy:dotazovaci_jazyk|CQL]] dotazem, nicméně v některých typech výzkumu je lepší postupovat od obecnějšího zadání postupným specifikováním výsledku, kterého chceme dosáhnout. Výhodou takové cesty je možnost průběžné kontroly toho, jaké výsledky se v konkordanci objevují.
  
-[{{ :manualy:kontext:filtr.png?direct&300|Formulář filtrování FIXME }}] 
  
-V rozhraní KonText máte na výběr ze dvou typů filtrování:+===== Pozitivní filtr a negativní filtr ===== 
 + 
 +[{{ :manualy:kontext:filtr.png?direct&300|Formulář filtrování }}] 
 + 
 +V rozhraní KonText máte na výběr ze dvou základních typů filtrování. Vyvolávají se přes položku **Filtr > Pozitivní...** a **Filtr > Negativní...** anebo stisknutím klávesy ''F'':
   - P-filtr (pozitivní filtr)    - P-filtr (pozitivní filtr) 
   - N-filtr (negativní filtr)   - N-filtr (negativní filtr)
Řádek 11: Řádek 14:
 Zatímco pozitivní filtr slouží k výběru podmnožiny konkordancí z výchozího seznamu, negativní filtr umožňuje některé nehodící se konkordance ze seznamu vyřadit. V případě P-filtru tak uživatel specifikuje podmínku, jejíž splnění podmiňuje ponechání řádku v konkordančním seznamu. N-filtr na základě uživatelovy specifikace naopak identifikuje ty konkordance, které je třeba z výsledku vyřadit (to, co odpovídá podmínce, je vyloučeno). Zatímco pozitivní filtr slouží k výběru podmnožiny konkordancí z výchozího seznamu, negativní filtr umožňuje některé nehodící se konkordance ze seznamu vyřadit. V případě P-filtru tak uživatel specifikuje podmínku, jejíž splnění podmiňuje ponechání řádku v konkordančním seznamu. N-filtr na základě uživatelovy specifikace naopak identifikuje ty konkordance, které je třeba z výsledku vyřadit (to, co odpovídá podmínce, je vyloučeno).
  
-V rámci formuláře pro filtrování je třeba nejprve upřesnit typ filtru (pozitivní/negativní). Další nastavení specifikují podmínku (ta je ve své podstatě dalším dotazem aplikovaným na výsledky původního hledání): rozsah kontextu, v němž se filtrovaný jev bude hledat, [[kurz:prvni_dotaz#typy_dotazu|typ dotazu]], který bude pro hledání užit, a zadání samotného filtrovacího dotazu.+==== Nastavení filtru ====
  
 +V rámci formuláře je třeba vybrat nastavení specifikující podmínku (ta je ve své podstatě dalším dotazem aplikovaným na výsledky původního hledání), zejména formulovat samotný filtrující dotaz (ať už základní, nebo pokročilý) a následně ve zvláštním oddílu formuláře upravit upřesňující parametry:
 +  * **Rozsah hledání**, tj. rozsah kontextu, v němž se filtrovaný jev bude hledat, je implicitně nastaven na hledání v okolí pěti tokenů nalevo a napravo od KWICu (-5 5) včetně KWIC. Pokud chceme filtr omezit například jen na KWIC, změníme rozsah na nulový (0 0) včetně KWIC.
 +  * Další parametry (stejné jako u úvodního dotazu): **výchozí [[pojmy:atributy_pozicni|poziční atribut]]**, který je při filtrování implicitně nastaven jako ''word''; v režimu jednoduchého dotazu je to dále zohlednění **velikosti písmen** (case-sensitivity) a také povolení **použití [[pojmy:regularni_vyrazy|regulárních výrazů]]**.
 + 
 [{{ :manualy:kontext:filtr_konkordance.png?direct&300|Výsledná konkordance lemmatu //klidný// s pozitivním filtrem hledajícím //a// v bezprostředním sousedství. }}] [{{ :manualy:kontext:filtr_konkordance.png?direct&300|Výsledná konkordance lemmatu //klidný// s pozitivním filtrem hledajícím //a// v bezprostředním sousedství. }}]
  
-Volba **Zvýraznit** (s hodnotami **první shoda**, **poslední shoda**) má smysl pouze při pozitivním filtrování. Specifikuje, které z kontextových slov má být označeno jako kookurence ke [[pojmy:kwic|KWIC]]u v případě, že se v jeho okolí nachází takových slov víc. Představme si, že při hledání [[pojmy:lemma|lemmatu]] //klidný// najdeme i větu: +  * Volba **Zvýraznit** (s hodnotami **první shoda**, **poslední shoda**) má smysl pouze při pozitivním filtrování. Specifikuje, které z kontextových slov má být označeno jako kookurence ke [[pojmy:kwic|KWIC]]u v případě, že se v jeho okolí nachází takových slov víc. Představme si, že při hledání [[pojmy:lemma|lemmatu]] //klidný// najdeme i větu: 
  
 ''Stal se nervózním a <fc #FF0000>neklidným</fc> a jeho oči těkaly'' ''Stal se nervózním a <fc #FF0000>neklidným</fc> a jeho oči těkaly''
Řádek 21: Řádek 28:
 Budeme-li chtít vyfiltrovat pouze ty konkordance, kde se v bezprostředním okolí lemmatu //klidný// objevuje spojka //a//, budeme mít v tomto případě dvě možnosti: buď jako kookurenci označíme předcházející spojku, nebo spojku následující za KWICem. Pokud v nastavení filtru zvolíme **první shoda** vybraný token, bude označen v hledaném kontextovém rozsahu ten nejvíce nalevo, v případě volby **poslední shoda** bude označen ten nejvíce napravo. Budeme-li chtít vyfiltrovat pouze ty konkordance, kde se v bezprostředním okolí lemmatu //klidný// objevuje spojka //a//, budeme mít v tomto případě dvě možnosti: buď jako kookurenci označíme předcházející spojku, nebo spojku následující za KWICem. Pokud v nastavení filtru zvolíme **první shoda** vybraný token, bude označen v hledaném kontextovém rozsahu ten nejvíce nalevo, v případě volby **poslední shoda** bude označen ten nejvíce napravo.
  
 +==== Vyhodnocení filtru ====
  
 Vyhodnocení filtru automaticky přesměruje uživatele na stránku s aktualizovanou konkordancí. V případě negativního filtru jsou specifikované případy z konkordance vymazány (sníží se také počet konkordančních řádků). V případě filtru pozitivního jsou ve výsledné konkordanci pouze vyhovující řádky, celková frekvence je rovněž adekvátně snížena, kookurence v kontextu (jsou-li nějaké) jsou vyznačeny červenou barvou. Vyhodnocení filtru automaticky přesměruje uživatele na stránku s aktualizovanou konkordancí. V případě negativního filtru jsou specifikované případy z konkordance vymazány (sníží se také počet konkordančních řádků). V případě filtru pozitivního jsou ve výsledné konkordanci pouze vyhovující řádky, celková frekvence je rovněž adekvátně snížena, kookurence v kontextu (jsou-li nějaké) jsou vyznačeny červenou barvou.
 +
 +===== Odstranění vnořených shod =====
 +
 +Kromě dvou výše zmíněných filtrů lze na výsledné konkordance aplikovat další dva doplňkové: Odstranit vnořené shody (odpovídá-li dotazu více vnořených struktur, zůstane zobrazena pouze ta vnější)
 +
 +===== První nálezy v dokumentech a ve větách =====
 +
 +První nálezy v dokumentech (zobrazí se pouze jeden -- první -- výskyt v daném dokumentu).
  
 ---- ----