AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
manualy:kontext:filtr [2018/08/03 15:34] vaclavcvrcekmanualy:kontext:filtr [2018/08/08 11:55] jankocek
Řádek 5: Řádek 5:
 [{{ :manualy:kontext:filtr.png?direct&300|Formulář filtrování }}] [{{ :manualy:kontext:filtr.png?direct&300|Formulář filtrování }}]
  
-[[manualy:kontext:index|rozhraní KonText]] máte na výběr ze dvou typů filtrování:+V rozhraní KonText máte na výběr ze dvou typů filtrování:
   - P-filtr (pozitivní filtr)    - P-filtr (pozitivní filtr) 
   - N-filtr (negativní filtr)   - N-filtr (negativní filtr)
  
-Zatímco pozitivní filtr slouží k výběru podmnožiny konkordancí z výchozího seznamu, negativní filtr umožňuje některé nehodící se konkordance ze seznamu vyřadit. V případě P-filtru tak uživatel specifikuje podmínku, jejíž splnění podmiňuje ponechání řádku v konkordančním seznamu. N-filtr na základě uživatelovy specifikace identifikuje ty konkordance, které je třeba z výsledku vyřadit (to, co odpovídá podmínce, je vyloučeno).+Zatímco pozitivní filtr slouží k výběru podmnožiny konkordancí z výchozího seznamu, negativní filtr umožňuje některé nehodící se konkordance ze seznamu vyřadit. V případě P-filtru tak uživatel specifikuje podmínku, jejíž splnění podmiňuje ponechání řádku v konkordančním seznamu. N-filtr na základě uživatelovy specifikace naopak identifikuje ty konkordance, které je třeba z výsledku vyřadit (to, co odpovídá podmínce, je vyloučeno).
  
-V rámci formuláře pro filtrování je třeba nejprve upřesnit typ filtru (pozitivní/negativní). Další nastavení specifikují podmínku (ta je ve své podstatě dalším dotazem aplikovaným na výsledky původního hledání): rozsah kontextu, v němž se filtrovaný jev bude hledat, [[kurz:prvni_dotaz#typy_dotazu|typ dotazu]], který bude pro hledání užit, a zadání filtrovacího dotazu samotné.+V rámci formuláře pro filtrování je třeba nejprve upřesnit typ filtru (pozitivní/negativní). Další nastavení specifikují podmínku (ta je ve své podstatě dalším dotazem aplikovaným na výsledky původního hledání): rozsah kontextu, v němž se filtrovaný jev bude hledat, [[kurz:prvni_dotaz#typy_dotazu|typ dotazu]], který bude pro hledání užit, a zadání samotného filtrovacího dotazu.
  
 [{{ :manualy:kontext:filtr_konkordance.png?direct&300|Výsledná konkordance lemmatu //klidný// s pozitivním filtrem hledajícím //a// v bezprostředním sousedství. }}] [{{ :manualy:kontext:filtr_konkordance.png?direct&300|Výsledná konkordance lemmatu //klidný// s pozitivním filtrem hledajícím //a// v bezprostředním sousedství. }}]
  
-Volba **Vybraný token** (s hodnotami **první**, **poslední**) má smysl pouze při pozitivním filtrování. Specifikuje, které z kontextových slov má být označeno jako kookurence ke KWICu v případě, že se v jeho okolí nachází takových slov víc. Představme si, že při hledání [[pojmy:lemma|lemmatu]] //klidný// najdeme i větu: +Volba **Zvýraznit** (s hodnotami **první shoda**, **poslední shoda**) má smysl pouze při pozitivním filtrování. Specifikuje, které z kontextových slov má být označeno jako kookurence ke [[pojmy:kwic|KWIC]]u v případě, že se v jeho okolí nachází takových slov víc. Představme si, že při hledání [[pojmy:lemma|lemmatu]] //klidný// najdeme i větu: 
  
 ''Stal se nervózním a <fc #FF0000>neklidným</fc> a jeho oči těkaly'' ''Stal se nervózním a <fc #FF0000>neklidným</fc> a jeho oči těkaly''
  
-Budeme-li chtít vyfiltrovat pouze ty konkordance, kde se v bezprostředním okolí lemmatu //klidný// objevuje spojka //a//, budeme mít v tomto případě dvě možnosti: buď jako kookurenci označíme předcházející spojku, nebo spojku následující za [[pojmy:kwic|KWICem]]. Pokud v nastavení filtru zvolíme **první** vybraný token, bude označen v hledaném kontextovém rozsahu ten nejvíce nalevo, v případě volby **poslední** bude označen ten nejvíce napravo.+Budeme-li chtít vyfiltrovat pouze ty konkordance, kde se v bezprostředním okolí lemmatu //klidný// objevuje spojka //a//, budeme mít v tomto případě dvě možnosti: buď jako kookurenci označíme předcházející spojku, nebo spojku následující za KWICem. Pokud v nastavení filtru zvolíme **první shoda** vybraný token, bude označen v hledaném kontextovém rozsahu ten nejvíce nalevo, v případě volby **poslední shoda** bude označen ten nejvíce napravo.