AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
kurz:vytvareni_vzorku [2018/08/08 14:01] – [Vytváření náhodných vzorků] vaclavcvrcekkurz:vytvareni_vzorku [2018/08/08 14:05] (aktuální) – [Postup 1 – Promíchání konkordance] vaclavcvrcek
Řádek 13: Řádek 13:
 ===== Princip náhodnosti a replikovatelnosti ===== ===== Princip náhodnosti a replikovatelnosti =====
  
-Korpusové nástroje jsou koncipovány tak, aby při opakování stejných kroků na stejném výchozím materiálu (korpusu či subkorpusu) poskytovaly totožné výsledky. Aby tedy byla zachována možnost opakovat jakýkoli korpusový výzkum, je i jakékoli promíchání pořadí konkordančních řádek replikovatelné se stejným výsledkem. +Korpusové nástroje jsou vytvořeny tak, aby při opakování stejných kroků na stejném výchozím materiálu (korpusu či subkorpusu) poskytovaly totožné výsledky. Aby tedy byla zachována možnost opakovat jakýkoli korpusový výzkum, je i jakékoli promíchání pořadí konkordančních řádek replikovatelné se stejným výsledkem. 
  
 V případě funkce **Konkordance → Promíchat** si celý proces můžeme představit tak, že výchozí pořadí řádků v konkordanci bude změněno podle seznamu náhodných čísel. Promíchaná konkordance může být dále znovu a znovu znáhodňována podle stejného principu (pořadí jednotlivých řádek se mění, míra promíchanosti se však už nezvětšuje). Pokud se pokusíme tentýž postup zopakovat (stejný korpus, stejný dotaz a stejný počet aplikací funkce Promíchat), měli bychom dospět vždy ke stejným výsledkům. V případě funkce **Konkordance → Promíchat** si celý proces můžeme představit tak, že výchozí pořadí řádků v konkordanci bude změněno podle seznamu náhodných čísel. Promíchaná konkordance může být dále znovu a znovu znáhodňována podle stejného principu (pořadí jednotlivých řádek se mění, míra promíchanosti se však už nezvětšuje). Pokud se pokusíme tentýž postup zopakovat (stejný korpus, stejný dotaz a stejný počet aplikací funkce Promíchat), měli bychom dospět vždy ke stejným výsledkům.
Řádek 27: Řádek 27:
 ==== Postup 1 – Promíchání konkordance ==== ==== Postup 1 – Promíchání konkordance ====
  
-Pokud nám na vyhodnocení stačí prostředí aplikace KonText, můžeme vytvořit sérii náhodných vzorků tak, že aplikujeme funkci **Konkordance → Promíchat** a každá stránka konkordančního seznamu pak pro nás představuje samostatný vzorek (počet řádků na stránku lze nastavit v menu [[manualy:kontext:moznosti_zobrazeni#obecne_volby_zobrazeni_konkordance|Zobrazeni → Obecné volby zobrazení]], čímž získáme vzorky o požadovaném rozsahu).+Pokud nám na vyhodnocení stačí prostředí KonText, můžeme vytvořit sérii náhodných vzorků tak, že aplikujeme funkci **Konkordance → Promíchat** a každá stránka konkordančního seznamu pak pro nás představuje samostatný vzorek (počet řádků na stránku lze nastavit v menu [[manualy:kontext:moznosti_zobrazeni#obecne_volby_zobrazeni_konkordance|Zobrazeni → Obecné volby zobrazení]], čímž získáme vzorky o požadovaném rozsahu).
  
 <WRAP round important 60%> <WRAP round important 60%>
-Postup, při kterém analyzujeme pouze první stránku promíchané konkordance a následně znovu aplikujeme funkci Promíchat, není doporučeníhodný. Problém může spočívat v tom, že při tomto postupu není zaručeno, aby ve dvou po sobě následujících promícháních nebyly na první stránce konkordančního seznamu některé řádky stejné. Nebezpečí průniku mezi takto vytvořenými vzorky se zvětšuje, pokud je výchozí konkordance relativně málo rozsáhlá.+Postup, při kterém analyzujeme pouze první stránku promíchané konkordance a následně znovu aplikujeme funkci **Promíchat**, není doporučeníhodný. Problém může spočívat v tom, že při tomto postupu není zaručeno, aby ve dvou po sobě následujících promícháních nebyly na první stránce konkordančního seznamu některé řádky stejné. Nebezpečí průniku mezi takto vytvořenými vzorky se zvětšuje, pokud je výchozí konkordance relativně málo rozsáhlá.
 </WRAP> </WRAP>