AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
kurz:nahodne_vzorky [2015/01/21 18:06] cvrcekkurz:nahodne_vzorky [2017/06/09 11:40] – [Určení spolehlivosti měření metodou náhodných vzorků] michalkren
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Určení spolehlivosti měření metodou náhodných vzorků ====== ====== Určení spolehlivosti měření metodou náhodných vzorků ======
  
-V určitých situacích je vzhledem k obrovskému množství dat v současných korpusech nutné provádět měření na náhodných [[manualy:kontext:konkordance#vzorky|vzorcích]]. Následující postup by měl na základě statistických metod pomoct v určení míry spolehlivosti takto získaných výsledků. Za účelem snadnějšího vyhodnocování byla pro výpočet spolehlivosti naprogramována jednoduchá **[[http://ucnk.ff.cuni.cz/bonito/kalkulacka.php|kalkulačka]]**.+V určitých situacích je vzhledem k obrovskému množství dat v současných korpusech nutné provádět měření na náhodných [[manualy:kontext:konkordance#vzorky|vzorcích]]. Následující postup by měl na základě statistických metod pomoct v určení míry spolehlivosti takto získaných výsledků. Za účelem snadnějšího vyhodnocování byla pro výpočet spolehlivosti naprogramována jednoduchá **[[http://ucnk.korpus.cz/bonito/kalkulacka.php|kalkulačka]]**.
  
 Mějme následující hypotetickou situaci (všechny údaje v celém textu jsou smyšlené): chceme zjistit poměr genitivní a lokálové interpretace slovního tvaru //třech// v korpusu [[cnk:syn2005|SYN2005]]. V korpusu najdeme 6387 výskytů tohoto slova (tento soubor se nazývá celková populace nebo také základní vzorek). Nemůžeme (nebo nechceme) se spolehnout na [[pojmy:morfologicka_analyza|morfologické značkování]] a proto přistoupíme k vytváření náhodných vzorků (v rozhraní KonText v menu [[manualy:kontext:konkordance#vzorky|Konkordance > Vzorky]]) z celkové populace všech výskytů tohoto slova (ponechme teď stranou, jak moc ne/náhodné vzorky jsou). Mějme následující hypotetickou situaci (všechny údaje v celém textu jsou smyšlené): chceme zjistit poměr genitivní a lokálové interpretace slovního tvaru //třech// v korpusu [[cnk:syn2005|SYN2005]]. V korpusu najdeme 6387 výskytů tohoto slova (tento soubor se nazývá celková populace nebo také základní vzorek). Nemůžeme (nebo nechceme) se spolehnout na [[pojmy:morfologicka_analyza|morfologické značkování]] a proto přistoupíme k vytváření náhodných vzorků (v rozhraní KonText v menu [[manualy:kontext:konkordance#vzorky|Konkordance > Vzorky]]) z celkové populace všech výskytů tohoto slova (ponechme teď stranou, jak moc ne/náhodné vzorky jsou).
Řádek 94: Řádek 94:
 ===== Doporučení ===== ===== Doporučení =====
  
-Při běžné výzkumné práci doporučujeme vycházet **minimálně** ze tří náhodných vzorků (čím víc, tím samozřejmě přesnější výsledky). Jejich souhrnná velikost by se v případě populace do 10.000 výskytů měla pohybovat okolo 10 % (opět platí, že čím větší vzorky, tím přesnější výsledky), v případě populace o řád nebo dva rozsáhlejší pak 1 % nebo 0,5 %. Pokud nejsme s výsledným intervalem spolehlivosti spokojeni, doporučujeme přidávat další vzorky spíš než vytvářet vzorky větší. Je už na badateli, aby sám zvážil, jak přesné výsledky vyžaduje. Odchylka 2 procentní body je ve společenských vědách považována za přijatelnou. Tedy v situaci, kdy po třech měřeních na náhodných vzorcích badatel zjistí, že jev, který zkoumá, nabývá hodnot 3, 4 a 17, což odpovídá interpretaci 8 ± 19 výskytů, je nasnadě pokračovat v dalším průzkumu.+Při běžné výzkumné práci doporučujeme vycházet **minimálně** ze tří náhodných vzorků (čím víc, tím samozřejmě přesnější výsledky). Jejich souhrnná velikost by se v případě populace do 10.000 výskytů měla pohybovat okolo 10 % (opět platí, že čím větší vzorky, tím přesnější výsledky), v případě populace o řád nebo dva rozsáhlejší pak 1 % nebo 0,5 %. Pokud nejsme s výsledným intervalem spolehlivosti spokojeni, doporučujeme přidávat další vzorky spíš než vytvářet vzorky větší. Je už na badateli, aby sám zvážil, jak přesné výsledky vyžaduje. Odchylka 2 procentní body je ve společenských vědách považována za přijatelnou. Tedy v situaci, kdy po třech měřeních na náhodných vzorcích badatel zjistí, že jev, který zkoumá, nabývá hodnot 3, 4 a 17, což odpovídá interpretaci 8 průměrných výskytů ± 19 (!), je nasnadě pokračovat v dalším průzkumu.
  
  --- //Václav Cvrček, Tomáš Bartoň//  --- //Václav Cvrček, Tomáš Bartoň//