AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
kurz:hledani_v_mluvenych_korpusech [2018/08/08 17:34] – [Metainformace u KWIC] vaclavcvrcekkurz:hledani_v_mluvenych_korpusech [2018/08/08 17:36] vaclavcvrcek
Řádek 340: Řádek 340:
 ====== Některé zajímavé dotazy ====== ====== Některé zajímavé dotazy ======
  
-Níže uvádíme pro inspiraci některé typy jazykových jevů, které lze v datech z mluvených korpusů vyhledávat a zkoumat. +==== Varianty protože ====
-===== Varianty ===== +
- +
-==== protože ====+
  
 Na to, jak je slovo //protože// v mluvené řeči běžné, je až nepohodlně dlouhé (3 slabiky!). Není proto divu, že se jej mluvčí často snaží různými způsoby výslovnostně ošidit a artikulační úsilí raději věnovat slovům, která nesou více obsahu a nejsou tak snadno odhadnutelná. V korpusu ORAL2013 se v přepisu vyskytují následující výslovnostní((Korpus ORAL2013 nebyl primárně vytvořen pro fonetický výzkum, jednotlivé varianty a jejich frekvence je tudíž potřeba brát s jistou rezervou. Poskytnou ale velmi dobrý základní přehled o šířce variace.)) varianty slova //protože//: Na to, jak je slovo //protože// v mluvené řeči běžné, je až nepohodlně dlouhé (3 slabiky!). Není proto divu, že se jej mluvčí často snaží různými způsoby výslovnostně ošidit a artikulační úsilí raději věnovat slovům, která nesou více obsahu a nejsou tak snadno odhadnutelná. V korpusu ORAL2013 se v přepisu vyskytují následující výslovnostní((Korpus ORAL2013 nebyl primárně vytvořen pro fonetický výzkum, jednotlivé varianty a jejich frekvence je tudíž potřeba brát s jistou rezervou. Poskytnou ale velmi dobrý základní přehled o šířce variace.)) varianty slova //protože//:
Řádek 351: Řádek 348:
 Zkuste si některé z nich vyhledat. Odhalí [[manualy:kontext:frekvencni_distribuce#frekvencni_distribuce_podle_strukturnich_atributu|frekvenční distribuce]] podle sociolingvistických metainformací nějaké vzorce v jejich užívání? Zkuste si některé z nich vyhledat. Odhalí [[manualy:kontext:frekvencni_distribuce#frekvencni_distribuce_podle_strukturnich_atributu|frekvenční distribuce]] podle sociolingvistických metainformací nějaké vzorce v jejich užívání?
  
-===== Kolokace ===== +==== Kolokace s pauzami (v korpusu ORAL2013) ====
- +
-==== s pauzami (v korpusu ORAL2013) ====+
  
 Která slova se v naší řeči nápadně často vyskytují v okolí pauz? Zkuste v korpusu ORAL2013 zadat CQL dotaz ''[word=%%"%%\.{1,2}%%"%%]'' a zobrazit si [[manualy:kontext:kolokace|kolokace]]. Nezapomeňte na možnost zobrazit si pomocí odkazů **p/n** pozitivně/negativně filtrovanou konkordanci k danému kolokátu a prozkoumat tak do detailu, jak jednotlivé kombinace fungují. Která slova se v naší řeči nápadně často vyskytují v okolí pauz? Zkuste v korpusu ORAL2013 zadat CQL dotaz ''[word=%%"%%\.{1,2}%%"%%]'' a zobrazit si [[manualy:kontext:kolokace|kolokace]]. Nezapomeňte na možnost zobrazit si pomocí odkazů **p/n** pozitivně/negativně filtrovanou konkordanci k danému kolokátu a prozkoumat tak do detailu, jak jednotlivé kombinace fungují.
  
-==== s hezitačními zvuky ====+==== Kolokace s hezitačními zvuky ====
  
 Podobně zajímavé jsou i kolokace s hezitačními zvuky. Ty dohledáme v korpusu ORAL2013 pomocí CQL dotazu ''[word=%%"mmm|eee"%%]'', v korpusech ORAL2006 a ORAL2008 pak pomocí dotazů ''[word=%%"hmm|eee"%%]''. Podobně zajímavé jsou i kolokace s hezitačními zvuky. Ty dohledáme v korpusu ORAL2013 pomocí CQL dotazu ''[word=%%"mmm|eee"%%]'', v korpusech ORAL2006 a ORAL2008 pak pomocí dotazů ''[word=%%"hmm|eee"%%]''.