AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
cnk:skript_vyhledavani_a_subkorpusy [2018/07/30 14:52] – [Vytváření subkorpusů (pro přihlášené uživatele)] michalskrabalcnk:skript_vyhledavani_a_subkorpusy [2021/01/07 12:53] (aktuální) michalskrabal
Řádek 9: Řádek 9:
 Jazykový materiál v korpusu SKRIPT2012 lze omezit podle toho, jaký cíl má naše vyhledávání. Uživatel si může podle různých kritérií (i podle jejich kombinací) vytvořit subkorpus, se kterým bude dále pracovat (subkorpus může zůstat uživateli po přihlášení nastaven v seznamu ostatních korpusů nebo subkorpusů). Podrobnosti o tvorbě subkorpusů můžete najít v [[manualy:kontext:subkorpus|manuálu]] k rozhraní KonText nebo v [[kurz:subkorpusy|7. lekci]] kurzu práce s ČNK. Jazykový materiál v korpusu SKRIPT2012 lze omezit podle toho, jaký cíl má naše vyhledávání. Uživatel si může podle různých kritérií (i podle jejich kombinací) vytvořit subkorpus, se kterým bude dále pracovat (subkorpus může zůstat uživateli po přihlášení nastaven v seznamu ostatních korpusů nebo subkorpusů). Podrobnosti o tvorbě subkorpusů můžete najít v [[manualy:kontext:subkorpus|manuálu]] k rozhraní KonText nebo v [[kurz:subkorpusy|7. lekci]] kurzu práce s ČNK.
  
-Chceme-li vyhledávat v korpusu SKRIPT2012 pomocí [[https://www.korpus.cz/kontext|KonTextu]], zvolíme ve specializovaných korpusech korpus SKRIPT2012. Dole klikneme na položku **Vybrat texty**, objeví se nám zaškrtávací pole s tabulkami (nabídka je vytvořena podle [[cnk:skript2012_znacky|Sociolingvistických a didaktických značek v korpusu SKRIPT2012]]). Jejich výběrem si můžeme dotaz omezit a vyhledat potřebné údaje. Jestliže si chceme vytvořit svůj subkorpus trvalého charakteru, postupujeme následujícím způsobem:+Chceme-li vyhledávat v korpusu SKRIPT2012 pomocí [[https://www.korpus.cz/kontext|KonTextu]], zvolíme ve specializovaných korpusech korpus SKRIPT2012. Dole klikneme na položku **Omezit hledání**, objeví se nám zaškrtávací pole s tabulkami (nabídka je vytvořena podle [[cnk:skript2012_znacky|Sociolingvistických a didaktických značek v korpusu SKRIPT2012]]). Jejich výběrem si můžeme dotaz omezit a vyhledat potřebné údaje. Jestliže si chceme vytvořit svůj subkorpus trvalého charakteru, postupujeme následujícím způsobem:
  
 Př.: **subkorpus -- 2010** (texty z roku 2010)\\  Př.: **subkorpus -- 2010** (texty z roku 2010)\\ 
Řádek 15: Řádek 15:
 Subkorpus si vytvoříme pomocí volby **Subkorpusy → Vytvořit nový subkorpus** v nabídce nahoře, v nové kartě v příslušném okénku vyplníme jméno subkorpusu, např. **2010**. Subkorpus si vytvoříme pomocí volby **Subkorpusy → Vytvořit nový subkorpus** v nabídce nahoře, v nové kartě v příslušném okénku vyplníme jméno subkorpusu, např. **2010**.
  
-V nabídnuté tabulce vybereme sociolingvistickou značku //doc.temp// a zaškrtneme **2010**, potom dole pod tabulkami zvolíme **Vytvořit subkorpus**. Objeví se nám karta s přehledem vytvořených subkorpusů. Zpět k dotazu se vrátíme tak, že v nabídce nahoře klikneme na **Dotaz → Nový dotaz**. Vpravo vedle položky Korpus je nabídka //Celý korpus// spolu s názvy vytvořených subkorpusů: zvolíme subkorpus //2010// a zadáme do okénka **Dotaz → Nový dotaz** příslušný dotaz, kterým chceme vyhledat potřebné údaje v příslušném subkorpusu.+V nabídnuté tabulce vybereme sociolingvistickou značku //doc.temp// a zaškrtneme **2010**, potom dole pod tabulkami zvolíme **Vytvořit subkorpus**. Objeví se nám karta s přehledem vytvořených subkorpusů. Zpět k dotazu se vrátíme tak, že v nabídce nahoře klikneme na **Dotaz → Nový dotaz**. Vpravo vedle položky Korpus je nabídka //Celý korpus// spolu s názvy vytvořených subkorpusů: zvolíme subkorpus //2010// a zadáme do dotazovacího řádku příslušný dotaz, kterým chceme vyhledat potřebné údaje v příslušném subkorpusu.
  
 Př.: **subkorpus -- žáci M z G** (žáci-muži z gymnázií)\\  Př.: **subkorpus -- žáci M z G** (žáci-muži z gymnázií)\\