AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
cnk:schola_vyhledavani_a_subkorpusy [2015/05/12 10:21] – [Vytváření subkorpusů (pro registrované uživatele)] zuzanakomrskovacnk:schola_vyhledavani_a_subkorpusy [2015/05/12 15:56] vaclavcvrcek
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Vyhledávání v korpusu SCHOLA2010 a vytváření subkorpusů ====== ====== Vyhledávání v korpusu SCHOLA2010 a vytváření subkorpusů ======
  
-Dotazy v korpusu [[cnk:schola2010|SCHOLA2010]] můžeme zadávat pomocí přístupu do korpusu přes webové rozhraní [[https://www.korpus.cz/kontext|KonText]] > Korpus > Specializované korpusy > SCHOLA2010.+Dotazy v korpusu [[cnk:schola2010|SCHOLA2010]] můžeme zadávat pomocí přístupu do korpusu přes webové rozhraní [[https://www.korpus.cz/kontext|KonText]].
  
 ===== Vytváření subkorpusů (pro přihlášené uživatele) ===== ===== Vytváření subkorpusů (pro přihlášené uživatele) =====
Řádek 11: Řádek 11:
 Když chceme vyhledávat v korpusu SCHOLA2010 pomocí [[https://www.korpus.cz/kontext|KonTextu]], zvolíme v synchronních mluvených korpusech Specializované a korpus SCHOLA2010. Dole klikneme na položku Specifikovat dotaz podle metainformací a objeví se nám zaškrtávací pole s tabulkami (nabídka je vytvořena podle [[cnk:sociolingvisticke_znacky_a_charakteristiky_v_korpusu_schola2010|Sociolingvistických a didaktických značek v korpusu SCHOLA2010]]). Jejich výběrem si můžeme dotaz omezit a vyhledat potřebné údaje. Jestliže si chceme vytvořit svůj subkorpus trvalého charakteru, postupujeme následujícím způsobem: Když chceme vyhledávat v korpusu SCHOLA2010 pomocí [[https://www.korpus.cz/kontext|KonTextu]], zvolíme v synchronních mluvených korpusech Specializované a korpus SCHOLA2010. Dole klikneme na položku Specifikovat dotaz podle metainformací a objeví se nám zaškrtávací pole s tabulkami (nabídka je vytvořena podle [[cnk:sociolingvisticke_znacky_a_charakteristiky_v_korpusu_schola2010|Sociolingvistických a didaktických značek v korpusu SCHOLA2010]]). Jejich výběrem si můžeme dotaz omezit a vyhledat potřebné údaje. Jestliže si chceme vytvořit svůj subkorpus trvalého charakteru, postupujeme následujícím způsobem:
  
-Př.: **subkorpus -- žáci** (mluvčí – všichni žáci z korpusu SCHOLA2010)\\+Př.: **subkorpus -- žáci** (mluvčí – všichni žáci z korpusu SCHOLA2010)
  
 Do kolonky Dotaz zadáme příslušný dotaz, kterým chceme v korpusu vyhledat potřebné údaje, odentrujeme. Tak získáme výsledek dotazu z celého korpusu. Subkorpus si vytvoříme tak, že v nabídce nahoře najdeme na položku Subkorpusy / Vytvořit nový, objeví se nám karta, kde pod Korpusem vyplníme do kolonky Jméno nového subkorpusu – např. žáci.  Do kolonky Dotaz zadáme příslušný dotaz, kterým chceme v korpusu vyhledat potřebné údaje, odentrujeme. Tak získáme výsledek dotazu z celého korpusu. Subkorpus si vytvoříme tak, že v nabídce nahoře najdeme na položku Subkorpusy / Vytvořit nový, objeví se nám karta, kde pod Korpusem vyplníme do kolonky Jméno nového subkorpusu – např. žáci. 
 +
 V nabídnuté tabulce vybereme sociolingvistickou značku sp.osoba a zaškrtneme žák, potom dole pod tabulkami zvolíme Vytvořit subkorpus. Objeví se nám karta s přehledem vytvořených subkorpusů. Zpět k dotazu se vrátíme tak, že v nabídce nahoře klikneme na Dotaz > Nový dotaz, a objeví se nám karta Hledat v korpusu. Vpravo vedle položky Korpus je nabídka Celý korpus nebo jsou tam názvy vytvořených subkorpusů, zvolíme subkorpus žáci a zadáme do kolonky Dotaz > Nový dotaz, kterým chceme vyhledat potřebné údaje v příslušném subkorpusu V nabídnuté tabulce vybereme sociolingvistickou značku sp.osoba a zaškrtneme žák, potom dole pod tabulkami zvolíme Vytvořit subkorpus. Objeví se nám karta s přehledem vytvořených subkorpusů. Zpět k dotazu se vrátíme tak, že v nabídce nahoře klikneme na Dotaz > Nový dotaz, a objeví se nám karta Hledat v korpusu. Vpravo vedle položky Korpus je nabídka Celý korpus nebo jsou tam názvy vytvořených subkorpusů, zvolíme subkorpus žáci a zadáme do kolonky Dotaz > Nový dotaz, kterým chceme vyhledat potřebné údaje v příslušném subkorpusu
  
-Př.: **subkorpus -- Čechy** (všechny sondy z regionu Čechy)\\+Př.: **subkorpus -- Čechy** (všechny sondy z regionu Čechy)
  
 Postupujeme stejným způsobem, jako tomu bylo v předchozím případě. V nabídce sociolingvistických údajů zaškrtneme u značky doc.region položku Čechy a nezapomeneme do kolonky Jméno subkorpusu napsat název nového subkorpusu – např. Čechy, dole potvrdíme kliknutím na Vytvořit subkorpus. Postupujeme stejným způsobem, jako tomu bylo v předchozím případě. V nabídce sociolingvistických údajů zaškrtneme u značky doc.region položku Čechy a nezapomeneme do kolonky Jméno subkorpusu napsat název nového subkorpusu – např. Čechy, dole potvrdíme kliknutím na Vytvořit subkorpus.
Řádek 37: Řádek 38:
  
 ==== Tvorba dotazu ==== ==== Tvorba dotazu ====
 +
 (typ dotazu CQL) (typ dotazu CQL)
  
Řádek 44: Řádek 46:
 ===Dotazy obsahující podmínky na stejné úrovni=== ===Dotazy obsahující podmínky na stejné úrovni===
  
-Dotaz s **jednou** podmínkou:\\+Dotaz s **jednou** podmínkou ([[pojmy:within|within]]):\\
  
 ''[word=<nowiki>"</nowiki>.*<nowiki>"</nowiki>] within <sp pohlavi=<nowiki>"</nowiki>Z<nowiki>"</nowiki>/>'' (zobrazí vše, co řekly ženy)\\ ''[word=<nowiki>"</nowiki>.*<nowiki>"</nowiki>] within <sp pohlavi=<nowiki>"</nowiki>Z<nowiki>"</nowiki>/>'' (zobrazí vše, co řekly ženy)\\