AplikaceAplikace
Nastavení

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verzeObě strany příští revize
cnk:dialekt:prace [2017/11/08 10:23] – [2.2 Vytváření dotazů pro vyhledávání – příklady] martinawaclawicovacnk:dialekt:prace [2021/01/07 11:32] – [2.2 Vytváření dotazů pro vyhledávání – příklady] michalskrabal
Řádek 45: Řádek 45:
 (analogicky ostatní písmena; pozor, u //c// se zobrazí i //ch//) (analogicky ostatní písmena; pozor, u //c// se zobrazí i //ch//)
  
-  * V položce Typ dotazu zvolíme: **Slovní tvar** +  * Výchozí atribut: **word [dial]** 
-  * Dotaz: **b.* ** (tečka zastupuje jeden jakýkoli znak, hvězdička jeho libovolné opakování včetně nulového) +  * Dotaz: **b.* ** (se zapnutím regulárních výrazů, tečka zastupuje jeden jakýkoli znak, hvězdička jeho libovolné opakování včetně nulového) 
-  * Třídění podle abecedy: KonkordanceTříděníword [dial] – setřídí všechny výskyty (tvary, slova apod.) podle abecedy +  * Třídění podle abecedy: **Konkordance -- Třídění -- word [dial]** – setřídí všechny výskyty (tvary, slova apod.) podle abecedy 
-  * Frekvence: FrekvenceSlovní tvary – jednotlivé tvary seřadí podle frekvence+  * Frekvence: **Frekvence -- Slovní tvary** – jednotlivé tvary seřadí podle frekvence
 Dotaz lze omezit např. zadáním **ba.* ** apod., potom opět můžeme roztřídit buď podle abecedy, nebo podle frekvence tvarů. Dotaz lze omezit např. zadáním **ba.* ** apod., potom opět můžeme roztřídit buď podle abecedy, nebo podle frekvence tvarů.
  
-Pozn 1: Pokud se vám při zadání některého z dotazů objeví hlášení ve znění: „Byl detekován možný nesoulad mezi zvoleným a faktickým typem dotazu. Chcete pokračovat?“, nevšímejte si ho a vyberte možnost OK.+Pozn 1: Pokud se vám při zadání některého z dotazů objeví hlášení ve znění: „Byl detekován možný nesoulad mezi zvoleným a faktickým typem dotazu. Chcete pokračovat?“, nevšímejte si ho a potvrďte možnost Hledat.
  
-Pozn 2: Chcete-li z vyhledaného výsledku dotazu vybrat např. určitý slovní druh nebo tvar, v menu nahoře zvolíme Filtr, dále vybereme Pozitivní. Objeví se okénko pro zadání dotazu, tj. toho, co chceme z vyhledaného výsledu vybrat. Pokud si např. přejeme všechna substantiva, omezíme filtr pouze na vyhledaná slova, tj. zadáme v okénku rozsah od 0 do 0. Typ dotazu zvolíme CQL a do okénka na dotaz zadáme [tag="N.*"], kde N značí substantiva a .* znamená, že další pozice v tagu mohou být jakékoli, tj. jakýkoli tvar substantiva. (Pokud si chceme zobrazit u výsledku vyhledávání slovní druh, zvolíme v Zobrazení, Korpusových nastaveních ve sloupci Poziční atributy pos [part of speech].)+Pozn 2: Chcete-li z vyhledaného výsledku dotazu vybrat např. určitý slovní druh nebo tvar, v menu nahoře zvolíme Filtr, dále vybereme Pozitivní. Objeví se okénko pro zadání dotazu, tj. toho, co chceme z vyhledaného výsledu vybrat. Pokud si např. přejeme všechna substantiva, omezíme filtr pouze na vyhledaná slova, tj. zadáme v okénku rozsah od 0 do 0. Přepneme na pokročilý dotaz a do vyhledávacího okénka zadáme [tag="N.*"], kde N značí substantiva a .* znamená, že další pozice v tagu mohou být jakékoli, tj. jakýkoli tvar substantiva. (Pokud si chceme zobrazit u výsledku vyhledávání slovní druh, zvolíme v Zobrazení -- Korpusová nastavení ve sloupci Poziční atributy pos [part of speech].)
  
 === Konkrétní slovní tvar === === Konkrétní slovní tvar ===
-  * Typ dotazu: **Slovní tvar**+  * Výchozí atribut: **word [dial]**
   * Dotaz: **toš**   * Dotaz: **toš**
 Najde všechny tyto slovní tvary. Najde všechny tyto slovní tvary.
  
 === Konkrétní slovní lemma === === Konkrétní slovní lemma ===
-  * Typ dotazu: **Lemma**+  * Výchozí atribut: **Lemma**
   * Dotaz: **tož**   * Dotaz: **tož**
-Najde všechny slovní tvary zařazené pod tímto lemmatem (//toš, tož, tuš, tuž//).+Najde všechny slovní tvary zařazené pod tímto lemmatem (//toš, tož, tuš, tuž, to//).
 Doporučujeme dále třídění podle frekvence slovního tvaru, nářeční oblasti apod. Doporučujeme dále třídění podle frekvence slovního tvaru, nářeční oblasti apod.
  
 === Slovní varianty === === Slovní varianty ===
-  * Typ dotazu: **CQL** +  * Typ dotazu: **pokročilý** 
-  * Dotaz: ''%%[word="zemák.*|zemňák.*|zemják.*"]%%'' +  * Dotaz: **''%%[word="zemák.*|zemňák.*|zemják.*"]%%''** 
-  * Dotaz: ''%%[word="(s|z)me"]%%''+  * Dotaz: **''%%[word="(s|z)me"]%%''**
 Doporučujeme dále třídění podle frekvence apod. Doporučujeme dále třídění podle frekvence apod.
  
 === Začátek slova === === Začátek slova ===
-  * Typ dotazu: **Slovní tvar** +  * Výchozí atribut: **word [dial]** 
-  * Dotaz: **bál.* **+  * Dotaz (se zapnutím regulárních výrazů): **bál.* **
 Najde všechna slova, která začínají sledem znaků //bál//. Najde všechna slova, která začínají sledem znaků //bál//.
  
 === Část slova === === Část slova ===
-  * Typ dotazu: **Část slova** +  * Výchozí atribut: **word [dial]** 
-  * Dotaz: **bál** +  * Dotaz (se zapnutím regulárních výrazů): **.*bál.* ** 
-Najde všechna slova, která obsahují sled znaků //bál// (jde o stejný dotaz, jako kdybychom v typu dotazu Tvar slova zadali .*bál.*).+Najde všechna slova, která obsahují sled znaků //bál//.
  
 === Infinitiv končící na ť === === Infinitiv končící na ť ===
-  * Typ dotazu: **CQL** +  * Typ dotazu: **pokročilý** 
-  * Dotaz: ''%%[word=".*ť" & tag="Vf.*"]%%''+  * Dotaz: **''%%[word=".*ť" & tag="Vf.*"]%%''**
 Najde jen infinitivní tvary, ale ve značkování mohou být chyby. Najde jen infinitivní tvary, ale ve značkování mohou být chyby.
 Doporučujeme dále třídění podle frekvence apod. Doporučujeme dále třídění podle frekvence apod.
  
 === Konkrétní znak, např. všechna slova obsazující tvrdé ł === === Konkrétní znak, např. všechna slova obsazující tvrdé ł ===
-  * Typ dotazu: **Slovní tvar** +  * Výchozí atribut: **word [dial]** 
-  * Dotaz: **.*ł.* **+  * Dotaz (se zapnutím regulárních výrazů): **.*ł.* **
  
 === Všechna slova končící na tvrdé ł === === Všechna slova končící na tvrdé ł ===
-  * Typ dotazu: **Slovní tvar** +  * Výchozí atribut: **word [dial]** 
-  * Dotaz: **.*ł **+  * Dotaz (se zapnutím regulárních výrazů): **.*ł **
  
 === Všechna slova s příponou -hle === === Všechna slova s příponou -hle ===
-  * Typ dotazu: **Slovní tvar** +  * Výchozí atribut: **word [dial]** 
-  * Dotaz: **.*hle ** +  * Dotaz (se zapnutím regulárních výrazů): **.*hle ** 
-Vyhledá ale i slova končící na //-chle//, těch se můžeme zbavit pomocí Negativního filtru. V menu nahoře zvolíme Filtr a dále Negativní a zvolíme Typ dotazu Slovní tvar a do Dotazu napíšeme .*chle a dáme vyhledat.+Vyhledá ale i slova končící na //-chle//, těch se můžeme zbavit pomocí negativního filtru. V menu nahoře zvolíme Filtr -- Negativní a do dotazového okénka napíšeme ''.*chle''. 
 + 
 +=== Slovní spojení === 
 +  * Výchozí atribut: **lemma** 
 +  * Dotaz: **černý kuchyně ** 
 +  * Dotaz: **čočkový polévka ** FIXME 
 + 
 +Pozn: Při zadávání dotazu musíme dávat pozor na lemmatizaci - kuchyně/kuchyň. 
 ===== 3 Tipy pro práci se subkorpusy ===== ===== 3 Tipy pro práci se subkorpusy =====
  
-Pro vyhledávání si můžeme zúžit výběr nahrávek podle předem zvolených kritérií, a to buď pomocí funkce Vybrat text nebo vytvořením subkorpusu. (V hlavním manuálu se o první možnosti dočtete v oddílu [[manualy:kontext:novy_dotaz#vybrat_texty|Vybrat text]], v manuálu o mluvených korpusech [[kurz:hledani_v_mluvenych_korpusech#vyber_textu|zde]] a o subkorpusech se můžete informovat [[manualy:kontext:subkorpus|zde]].) +Pro vyhledávání si můžeme zúžit výběr nahrávek podle předem zvolených kritérií, a to buď pomocí funkce **Omezit hledání** nebo **vytvořením subkorpusu**. (V hlavním manuálu se o první možnosti dočtete v oddílu [[manualy:kontext:novy_dotaz#omezit_hledani|Omezit hledání]], v manuálu o mluvených korpusech [[kurz:hledani_v_mluvenych_korpusech#vyber_textu|zde]] a o subkorpusech se můžete informovat [[manualy:kontext:subkorpus|zde]].) 
  
-Funkci **Vybrat text** nalezneme na hlavní vyhledávací stránce dole. Pokud na ni klikneme, zobrazí se nám řada skupin parametrů, podle kterých lze vybírat typy nahrávek nebo mluvčích, v rámci kterých se bude vyhledávat.+Funkci **Omezit hledání** nalezneme na hlavní vyhledávací stránce dole. Pokud na ni klikneme, zobrazí se nám řada skupin parametrů, podle kterých lze vybírat typy nahrávek nebo mluvčích, v rámci kterých se bude vyhledávat.
  
-Př:  Pokud chceme vyhledávat určité jevy pouze ve skupině přepisů nahrávek mluvčích, kteří prožili většinu života v nářeční oblasti východomoravské, zadáme do okénka **Dotaz** to, co chceme vyhledat. Potom klikneme na **Vybrat text** a pak zvolíme dole v oddílu sp.noblastnej položku východomoravská. Dále už jen klikneme na příkaz **Hledat** na stránce zcela dole vlevo.+Př:  Pokud chceme vyhledávat určité jevy pouze ve skupině přepisů nahrávek mluvčích, kteří prožili většinu života v nářeční oblasti východomoravské, zadáme do okénka **Dotaz** to, co chceme vyhledat. Potom klikneme na **Omezit hledání** a pak zvolíme dole v oddílu sp.noblastnej položku východomoravská. Dále už jen klikneme na příkaz **Hledat** na stránce zcela dole vlevo.
  
 === Nastavení subkorpusu ===  === Nastavení subkorpusu === 
-Pro přihlášeného uživatele zůstane subkorpus trvale uložen. Nahoře v nabídce klikneme na položku **Korpusy** a potom na **Vytvořit nový subkorpus**. Objeví se nám pestrá škála parametrů, které se vyskytují i u funkce Vybrat text.+Pro přihlášeného uživatele zůstane subkorpus trvale uložen. Nahoře v nabídce klikneme na položku **Korpusy** a potom na **Vytvořit nový subkorpus**. Objeví se nám pestrá škála parametrů, které se vyskytují i u funkce Omezit hledání.
  
 == Vytvoření subkorpusu z nahrávek publikovaných v Českém jazykovém atlasu == == Vytvoření subkorpusu z nahrávek publikovaných v Českém jazykovém atlasu ==